sigorta insurance insurtech

On farklı şirket için altyapı sağlayan Çinli sigorta devi ZhongAn 100’den fazla hastaneyle Blockchain ile hasta verisi ve finans bilgilerini tutmak üzere anlaştı.

Sigorta ve sağlık sektörleri birbirlerine geçmiş şekilde çalışan birbirine bağımlı iki sektör olarak dünyanın her yanındaki hastalar ve sağlık kurumlarıyla bağlantılı haldeler. Tüm hizmet sağlayıcıların birbirleriyle doğru ve kesintisiz iletişim halinde olması özellikle sosyal devlet imkanlarının kısıtlı olduğu ve özel sigortacılık sistemlerinin yaygın olduğu ülkelerde hizmetlerin sağlıklı biçimde verilebilmesi için önem arz ediyor.

Dünya çapında yüz milyonlarca insan özel ve devlet sağlık güvencesinden faydalanıyor. Özel sağlık sigorta sisteminin büyük paya sahip olduğu Amerika Birleşik Devletleri’nde 2017 yılında yaşanan Equifax veri hırsızlığı, firmanın ilk açıkladığı değerlerin üzerinde bir veri hırsızlığı yaşandığı anlaşıldıktan sonra çok daha ayrıntılı şekilde araştırılarak olayı gerçek boyutu fark edilmişti. Tabii ki olan yine müşterilerin verilerine olmuş, gizliliği yüksek öneme haiz bilgiler kimliği belirsiz insanların eline geçmişti.

Blockchain ile güvenli çözüm

Bu tür sorunlarda ortaya çıkan olumsuzlukları en aza indirmek ve güvenli bir yapı oluşturmak için Blockchain teknolojisi önemli bir araç olabilir. Bunu fark eden Çin merkezli ZhongAn isimli sigortacılık devi verdiği hizmetlerde Blockchain teknolojisinden faydalanmaya karar verdi. Veriyi daha güvenli şekilde depolayıp saklayabilecek olan firma bu sayede riski azaltmayı ve fiyatlandırmayı iyileştirmeyi hedefliyor.

Firmanın CEO’su Chen Wei Blockchain alanında atılan adımla ilgili şunları ekledi: “Sigortacılığın arkasında istatistik var ve Blockchain bize büyük ve çeşitli olan veriyi bağlama imkanı sağlayacak. Bu şekilde riski yönetebileceğiz ve fiyatları iyileştireceğiz.  Sigortacılık satış temsilcilerine ve bireysel satıcılara dayanan bir yapıya sahipken genç nesil internet üzerinen her şeyi kendisi yapmaya meyilli. Sigortalılar da zaten belgelerle uğraşmaktansa sadece diledikleri sağlık kurumundan hizmet almak için başvurmak istiyorlar.”