Sony Music ve Sony Global Education, dijital içerik yönetimi ve telif hakları için Blockchain Vakfı’yla ortak bir çalışma başlatıyor.

Blockchain’in faydalarından yararlanan şirketler arasına Sony de katıldı. Sony Group’un iki şirketi Sony Music Entertainment ve Sony Global Education, Blockchain’i dijital içerik ve telif yönetim sisteminde kullanmaya başladığını açıkladı.

Yeni geliştirilen sistem, eğitim verilerinin doğrulanması, paylaşılması ve dijital hakların yönetiminde şirkete yeni yetenekler kazandıracak. Yapıla resmi açıklamada, günümüzde dijital içerik oluşturma teknolojilerindeki ilerlemelerin herkesin içerik yayınlamasına ve paylaşımına olanak tanıdığına dikkat çekilirken, bunun telif hakları yönetiminde yeni yaklaşımları gerektirdiği belirtiliyor. Şirketin kullanacağı yeni sistem, elektronik eserlerin oluşturulduğu tarih ve zamanın gösterilmesi, doğrulanabilir bir bilginin kayıt altına alınması, yazılı eserlerin eser sahiplerinin tespiti gibi işlemler için kullanılacak.

Bununla birlikte iki şirket Blockchain tabanlı kontrol sayesinde elektronik ders kitapları ve diğer eğitim içerikleri, müzikler, filmler, VR içeriği ve e-kitapların da dahil olduğu çeşitli dijital içerikler üzerinde de tam kontrol sağlanması amaçlanıyor.

Şirket, bu konudaki ilk çalışmalara 2016 yılında başlamış, geçen yıl ise dijital içerik yönetimi için kullanmak üzere hazırlık yürüttüğünü açıklamıştı.