Dünyanın ilk merkeziyetsiz kripto para birimi olan Bitcoin, blokzinciri sistemine dair dikkat çeken ilk şey olmuştu. Yıllar geçtikçe potansiyeli daha iyi anlaşılan blokzinciri teknolojisi artık birçok farklı sektörde sayısız alanda kullanılıyor ve üzerine yapılan araştırmalar devam ediyor.

Finans, eğitim, tedarik zinciri ve seçimlerin yanı sıra blokzinciri teknolojisinin eşsiz fırsatlar sunabileceği alanlardan birisi de müzik endüstrisi. Yıllar geçtikçe milyar dolarlık bir endüstri haline gelen müzik sektörü dijitalin de gücüyle zirveye çıksa da birtakım sorunlardan da yoksun değil. Blokzinciri teknolojisini benimsemek müzik endüstrisine yeni fırsatlar getirebileceği gibi bu sorunları da ortadan kaldırabilir.

Parasal İşlemler

Blokzinciri müzik sektöründe dönen parayı işlemenin hızlı ve güvenli bir yolunu sağlayabilir. Plak şirketleri, yöneticiler, etkinlik organizatörleri ve üçüncü taraf sanatçılarla dolu bu sektörde sömürü vakaları oldukça yüksek.

Blokzinciri sayesinde elde edilen gelir şeffaf ve izlenebilir olacak. Böylece paranın hangi tarafların elinden geçtiği takip edilerek ödemelerin gecikmesi azalacak ve özellikle yeni başlayan sanatçıların müzik endüstrisinde hayatta kalmasını kolaylaştıracak.

Kayıt Tutma

Blokzinciri kullanarak kayıt tutmak, müzik endüstrisindeki çalışanlara güvenilir yedekleme, daha iyi arama yeteneği, güvenlik ve içerik üzerinde kontrol sağlayabilir. Ayırca blokzinciri, rekor satışları takip etmek, performansları rezerve etmek, yönetmek ve ödemeleri takip etmek için de faydalı olabilir. Müzik endüstrisindeki insanlar, müşteri bağlantılarını saklamak için de blokzinciri kullanabilir.

Genellikle bu faaliyetlerin her biri birkaç kişi gerektiren uzun bir süreç gerektirir. Blokzinciri teknolojisi tüm bunları çok daha kolay hale getirerek ve zamandan tasarruf sağlayabilir.

Müzik Dağıtımı

Blokzinciri, yapısı gereği aracıları ortadan kaldırarak sanatçılardan dinleyicilere doğrudan bir bağlantı sağlayabilir. Böylece daha iyi bir müzik dağıtımı sunmuş olur. Blokzinciri ile oluşturulacak olan bir sistem kolayca erişilebilir ve daha kapsayıcı olacak gelişmiş müzik paylaşım platformları sağlayabilir.

Müzik dağıtım işi genellikle büyük oyuncular tarafından işgal edilmiş durumda olduğu için bu dağıtım ağına girmek pahalı ve uzun bir süreç haline gelebilir. Blokzincirinin aracıları ortadan kaldırması sanatçıların doğrudan dinleyicilere ulaşması için etkin bir çözüm olabilir.

Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler kişisel çıkar için süreçleri gasp ettiği ve uzattığı bilinen üçüncü şahısları ortadan kaldırarak süreçleri daha şeffaf ve erişilebilir hale getirebilir. Blokzinciri sanatçılar için sözleşmeleri kolaylaştıracak, doğrulayacak ve müzakere edecek. Teknoloji, süreci otomatik hale getirerek süreci daha ucuz ve daha hızlı bir şekilde tamamlayacak.

Lisanslama

Lisanslama uzun, maliyetli ve bazen karmaşık bir süreçtir. Müzik endüstrisinde ise gerekli olan birçok lisans vardır. Bu süreç müzik endüstrisine girenler ya da zaten içinde olanlar için oldukça yorucu olabilir.

Blokzinciri teknolojisi şeffaf ve izlenebilir yapısı sayesinde bu süreçleri kolaylaştırabilir. Akıllı sözleşmelerin de dahil olabileceği lisans süreçlerini basitleştirmek sanatçıları büyük ölçüde rahatlatacaktır.

Veri Takibi

Dinlemeler, indirmelerin ve akışların takibi blokzinciri teknolojisi ile daha kolay olabilir. Bu tür verilerin doğruluğu oldukça tartışmalı olabilir çünkü insanlar birçok farklı platformdan müzikleri dinleyip indirmelerini yapabiliyorlar. Sanatçıların performasını belirleyen bu verilerin müzik endüstrisindeki önemi büyük. Kimi zaman bazı büyük ödüller bu verilere bakılarak sahibini buluyor. Blokzinciri teknolojisi tüm bu verileri açık, dil ve şeffaf bir şekilde herkesin görmesini sağlayabilir.

Telif Hakları

Korsan kullanım dijital çapda müzik endüstrisinin en büyük problemlerinden biri olmaya devam ediyor. Artık telif hakları blokzinciri ile korunabiliyor, bunun örneklerini çok defa gördük. Bunun yanı sıra blokzinciri, korsan müzik faaliyetlerin izlenmesine ve raporlanmasına da yardımcı olur. Tüm gönderiler, paylaşımlar ve satışlar takip edilerek sanatçının eseri korunabilir.

Ayrıca müzik endüstri yozlaşmış ve telif ücreti ödemeyerek sanatçının başarısına engel olan bencil insanlarla dolu. Blokzinciri mükemmel bir kayıt tutucu ve izleyici olduğu için müziği kimin kullandığını ve nasıl kullanıldığını gösterir. Bu da sanatçılara / müzik sahiplerine telif ücretinin uygun bir şekilde ödenmesini sağlar.

Audius, blokzinciri ile müzik endüstrisini değiştirmek istiyor

KaynakCryptoAdventure