Teknoloji devi Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak, Malta merkezli blockchain tabanlı enerji verimliliği firması Efforce’a yatırım yaptı.

Yenilenebilir enerji sektöründe deneyimli olan Jacopa Visetti ile şirkette kurucu ortak pozisyonunda olan Steve Wozniak‘ın bir süredir blockchain teknolojisine olan ilgisi biliniyor. Daha önce de blockchain odaklı girişim sermayesi fonu kuran Wozniak bu alan yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Efforce‘un LinkedIn sayfasına göre şirket enerji verimliliğini araştıran blockchain tabanlı ilk platform. Şirketin amacı olarak ise “tokenlaştırılmış enerji tasarrufu için dünyada ilk ve ana platform olarak tanınmak” ifadesi kullanılmış.

Malta Independent’ın haberine göre Delta Summit’te Efforce hakkında konuşan Wozniak, blockchain teknolojisinin, insanların alışkanlıklarını değiştirmeden halkın çevreye olumsuz etkisini azaltabileceğini ve bunun büyük bir nimet olduğunu dile getirdi. Wozniak ayrıca Efforce’un Malta’da faaliyetlerine başlamasının nedeni olarak da yerel yönetimlerin blockchain teknolojisine yönelik olumlu bakış açısı olduğunu belirtti.

Blockchain teknolojisinin Malta’da devlet tarafından oldukça olumlu karşılandığı artık tüm dünya tarafından biliniyor. ‘Blockchain Adası’ olarak adlandırılan Malta’da bu teknolojiye yönelik çalışmalar hız kesmeden devama ediyor.