ChainXchange Blockchain Konferansı’nda yapılan duyuruya göre, Apple Kurucu Ortağı Steve Wozniak ilk kez bir Blockchain projesinde yer almaya hazırlanıyor.

13-15 Ağustos tarihleri arasında Las Vegas’ta düzenlenen ChainXchange konferansı sırasında kendisiyle yapılan bir röportajda, bu teknolojinin sağladığı faydaları öven Steve Wozniak, bir Blockchain girişimine katılmayı planladığını açıkladı.

“Çok ama çok yakında bir Blockchain şirketine katılıyorum. Şirketteki yaklaşımımız yeni bir kripto para veya buna benzer bir girişim içinde olmak değil. Girişimi bir şirkette hisse senedi payı olarak nitelendirebiliriz. Bu şirket yatırımcıların yatırımlarını, Dubai’de apartman inşa etmek gibi iyi yatırımlarla değerlendiriyor.”

Wozniak, Blockchain’in ardında yatan teknolojiye hayranlık duyuyor

Blockchain için “çok bağımsız” tanımlamasını yapan Wozniak, düşüncelerini şöyle paylaştı: “Adeta internetin ilk günleri gibi. Blockchain’in ardında yatan teknolojiye resmen hayran kaldım. Emlak sektörü ve Uber tarzı sistemlerde bu teknoloji kullanan veya yatırımlar yapan birçok kişiyle karşılaştım. Duyduğum her şey benim için bir değere sahip. Bu insanlar Blockchain’in ardında yatan değeri ve potansiyeli görebiliyorlar, ki bu bana internetin ilk günlerini hatırlatıyor.”

Wozniak ayrıca Ethereum (ETH) platformunu, hem şirketlerin hem de bireylerin kendi uygulamalarını geliştirmelerine izin veren Apple’ın App Store’u ile karşılaştırdı. “Ethereum, kendi başınıza bir Blockchain uygulaması geliştirmeniz için araçlar sunuyor. Böylece çok daha fazla insan bu teknolojiyi kullanabiliyor.”

İşin ilginç kısmı ise Wozniak’ın daha önceleri verdiği röportajlarda, bunun tam tersi görüşler bildirmiş olması. Daha önceki bir açıklamasında, adem-i merkeziyetçi ve güvenilir yapısına rağmen Blockchain teknolojisini “balon” olarak nitelendirmişti. Yine 4 Haziran’da verdiği bir başka röportajda ise Bitcoin’i sadece bir “dijital altın” olarak değerlendirmişti.