Küresel para transferi servisi SWIFT, uluslararası para transferlerinde daha hızlı ve şeffaf işlem yapılmasını sağlayan global payments innovation (gpi) sistemini dağıtık kayıt sistemleri ile entegre hale getiriyor.

Küresel para transferleri günümüzün en önemli konularından birisi. Küresel ticaretin sağlıklı şekilde devam edebilmesi için küresel ödemeler büyük öneme sahip. Ancak bu ödemelerde SWIFT gibi küresel servislerde işlemler hem uzun zaman alabiliyor hem de yüksek komisyonlar söz konusu oluyor. Ayrıca sürecin hangi aşamada olduğu ile alakalı müşteriler bilgi sahibi olmuyor zira işlemler pek çok aracı kurum üzerinden gerçekleşebiliyor.

Bu problemleri aşmak üzere SWIFT’in geliştirdiği global payments innovation (gpi) çözümü için şirket bir açıklama yaparak bu sistemi dağıtık kayıt sistemleri (distributed ledger) yapıları ile uyumlu hale getirdiğini açıkladı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre sistem öncelikle blockchain konsorsiyumu R3 tarafından geliştirilen Corda ile iletişim kurabilecek hale getirildi.

Şu anda kavram kanıtlma çalışması (Proof of Concept – PoC) aşamasında devam eden entegrasyon API arayüzlerini destekliyor ve ISO standartları ile uyumlu olacak. Burada gerçekleşen çalışma SWIFT’in ödeme altyapısının blockchain altyapısına taşınması değil, CORDA ile geliştirilen küresel ticaret platformu çözümlerinin, SWIFT’in anlık ve şeffaf küresel ödeme çözümü gpi tarafından desteklenir hale getirilmesi. gpi ile sadece küresel ödemelerin srüeçleri hızlanmıyor aynı zamanda transferin hangi aşamada olduğu bilgisi de anlık olarak takip edilebiliyor.

Gerçekleşen PoC çalışması ile CORDA çözümleri içinden;

  • Banka ödemeleri gpi Link ile gerçekleştirilebilecek;
  • gpi ödemeleri için bankalara yetki verilebilecek
  • İşlem tamamlandığında gpi Link ile ilgili işlem platformlarında kredi onayları alınabilecek.