Tayland’ın en büyük ticari bankası Siam Commercial Bank (SCB) ve devlete ait petrol şirketi  PTT Exploration and Production Public Company Limited (PTTEP) arasındaki Blockchain pilot testi başarıyla sonuçlandı.

Bankanın kendi web sitesinde yaptığı açıklamaya göre, farklı ülkelerdeki şirketler arasında Blockchain tabanlı işlem hedefiyle başlatılan proje 2018 yılı ortasından bu yana devam ediyor. Operasyonel verimliliği iyileştirmek için yapılan çalışmalarda, bu yılın ilk aylarında Blockchain üzerinden ödeme işlemi bir dakikadan daha kısa sürede tamamlanmıştı. Bu işlem geleneksel yöntemlerle iki güne kadar sürebiliyor.

SCB Kıdemli Başkan Vekili Wasin Saiyawan, bankanın sektörde yeni normali belirlemeye hazır olduğunu belirtti ve ekledi: “Servisi bu yıl içinde tüm Güneydoğu Asya ülkeleri genelinde uygulamaya almak istiyoruz. Bu proje, sınırlar arası ödeme hizmetleri için büyük bir kilometre taşı olacaktır.”

PTTEP Finans ve Muhasebe Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı Sumrid Sumneing ise Blockchain teknolojisi için SCB ile kurulan iş birliğinin sürekli niteliğe sahip olduğunu kaydetti. Blockchain üzerinde yapılan işlemin hangi ağda gerçekleştiği duyuruda yer almıyor. Ancak petrol şirketinin Ripplenet ödeme ağına üye olduğu biliniyor. Dahası, geçtiğimiz yılın Eylül ayında SCB’nin “multi-hop” özelliğine öncülük ettiği Ripple tarafından açıklanmıştı. Bu özellik, aynı ağ üzerindeki diğer finans kuruluşları adına ödemelerde mutabakatın sağlanmasına imkan tanıyor.

Yıllık geliri 2,9 milyar doların üzerinde olan SCB, Tayland’ın en büyük ticari bankası olarak biliniyor.