Küresel blockchain tedarik zinciri piyasası son birkaç yılda inanılmaz bir büyüme gösterdi. Allied Market Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre ise bu pazar ilerleyen yıllarda aynı şekilde büyümeye devam edecek.

Araştırmaya göre 2017 yılındaki haliyle 93 milyon dolar olan pazarın değeri 2025 yılına kadar %10.000 oranında artarak yaklaşık 10 milyar dolar değerine ulaşacak.

Küresel firmalar tedarik zinciri sürecini basitleştirmek ve maliyetleri azaltmak istiyorlar. Bununla birlikte tüm süreçleri tek bir platform üzerinden yürütmek isteyen firmalar buun için blockchain teknolojisinin nimetlerinden yararlanmayı tercih ediyorlar. Küresel çokuluslu şirketler tedarik zincirindeki sorunları çözmek için blockchain teknolojisine yoğun bir şekilde yatırım yapıyorlar.

Platform bileşeni segmenti, blockchain tedarik zinciri pazarındaki en baskın segment ve araştırmacılar bunun önümüzdeki beş yıl için de böyle olmasını bekliyorlar. Firmalar, tedarik zinciri sürecini kolaylaştırmak için blockchain platformlarını kullanmaya başladı. Bu platformları sunan teknoloji firmalarının sayısındaki artışla birlikte fiyatlar da düşerek blockchain platformlarını daha popüler hale getirdi.

Araştırmaya ayrıca Kuzey Amerika’nın blockchain tedarik zinciri piyasasında öncülük ettiğini de gösteriyor. Bölgedeki güçlü geniş bant erişiminin ve önemli sayıdaki piyasa oyuncusunun varlığının buna neden olduğu belirtiliyor.

Blockchain teknolojisi birçok farklı endüstriyi etkilemeye, birçok süreci dönüştürmeye, hız, güvenlik ve verimlilik getirmeye devam ediyor. Tedarik zinciri piyasası da son zamanlarda bu teknolojinin en sık kullanıldığı alanlardan biri haline geldi.