A.P. Moller – Maersk ve IBM, nakliye ve lojistik endüstrisinden geniş katılımla yeni TradeLens sistemini test ettikten sonra, Blockchain uygulamasını dünya genelinde tedarik zincirlerine sunmaya hazırlanıyor.

Maersk ve IBM arasındaki bir iş birliği anlaşmasının meyvesi olan TradeLens, bilgi paylaşımını ve şeffaflığı desteklemek için farklı tarafları bir araya getiren ve sektör çapında yenilikçiliği teşvik eden, daha etkin ve güvenli küresel ticareti körüklemek için tasarlanan Blockchain destekli bir sevkiyat çözümü olarak çalışıyor. TradeLens’in erken erişim programına 94 kuruluşun katılımı sağlandı.

Açık standartlara dayalı TradeLens platformunda dünya çapında yaklaşık 234 deniz ağ geçidi olacak. PSA Singapur, Uluslararası Konteyner Terminal Hizmetleri, Patrick Terminalleri, Hong Kong Modern Terminalleri, Halifax Limanı, Rotterdam Limanı, Bilbao Limanı, PortConnect, PortBase ve Philadelphia Limanı’ndaki Holt Lojistik terminal operatörleri dahil olmak üzere dünya genelinde 20’den fazla liman ve terminal operatörü dahil.

Limanlar, pilot testler boyunca küresel APM Terminalleri’nin ağına katılacaklar. Aynı ağ üzerinde gümrük yetkilileri, gümrük komisyoncuları, faydalı kargo sahipleri (BCO’lar), nakliye acenteleri, ulaşım ve lojistik şirketleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından tedarik zincirinin farklı paydaşları da çalışacak.

TradeLens’in paydaşları, Blockchain akıllı sözleşmeleri kullanarak sıcaklık kontrolünden konteyner ağırlığına kadar değişen IoT ve sensör verileri de dahil olmak üzere sevkiyat verileri ve gönderim belgelerine gerçek zamanlı erişim sağlayacaklar. TradeLens, IBM Blockchain teknolojisini, dijital tedarik zincirlerinin temeli olarak kullanıyor ve birden fazla alım satım ortağı arasındaki iş birliğini, ayrıntılardan, gizlilik veya gizlilikten ödün vermeden bir işlemin tek bir paylaşılan görünümünü oluşturarak güçlendiriyor.

Bir beta programı altında yayınlanan ve ClearWay adı verilen ticari belge modülü, güvenli ve değiştirilemez bir denetleme izinin güvencesiyle ithalatçı ve ihracatçıların, gümrük komisyoncularının, gümrüklerin, diğer devlet kurumlarının ve STK gibi güvenilen üçüncü tarafların çapraz kurumsal iş süreçlerinde ve bilgi alışverişinde iş birliği yapmasını sağlıyor.