Blockchain’in ekonomiyi nasıl köklü biçimde dönüştürerek, adem-i merkeziyetçi bir yapıya büründüreceği, TED konuşmacısı Bettina Warburg tarafından ele alındı.

Dünyanın en önemli fikir liderlerinin kendi uzmanlık alanlarındaki konuları değerlendirdiği TED Konferansları, son yılların en önemli trendlerinden biri haline gelen Blockchain teknolojisini de es geçmiyor. TEDTalks için öncelikli konulardan biri haline gelen dağıtık yapılar, Bettina Warburg tarafından “Blockchain ekonomiyi nasıl köklü biçimde dönüştürecek?” başlığıyla ele alındı.

“Dağıtık ekonomiye merhaba deyin!” diyen Warburg, Blockchain’in pek çok sektörde eşsiz bir dönüşüm getireceğini vurguluyor. Bu kompleks teknolojiyi anlaşılır biçimde izah eden Warburg, Blockchain ile banka ve hatta devlet gibi merkezi kuruluşlara duyulan gereğin neden ve nasıl ortadan kalkacağını detaylandırıyor. Asırlardır kullanımda olan ticaret ve finans anlayışının çok daha ilgi çekici, dağıtık, şeffaf ve kendi kendine işleyen bir sisteme dönüşeceğini savunan Warburg, “Blockchain yapı olarak yeni bir teknoloji olsa da, aslında insanın kendi hikayesinin bir devamı niteliğini taşıyor.” diyor.

15 dakikalık videonun tamamını Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz