KPMG araştırmasına göre ABD’de Blockchain teknolojisine yapılan yatırımlar, 2018 yılının ilk altı ayında 2017’nin tümünü geride bıraktı.

KPMG tarafından hafta içinde yayımlanan “Pulse of FinTech 2018” araştırması, ABD merkezli Blockchain şirketlerine yılın ilk yarısında yapılan geleneksel girişim sermayesi yatırımlarının 2017’yi şimdiden geçtiğini ortaya çıkardı. İki dönemin net rakamları paylaşılmasa da, 2018 ilk yarısına ait etkileyici rakamlar R3 Blockchain konsorsiyumu ve kripto yatırım girişimi Circle Internet Finance için yapılan 100 milyon dolar üstü “mega yatırımlarla” destekleniyor.

Coindesk’in Bitcoin Girişim Sermayesi Takip Aracı tarafından paylaşılan verilere göre, Circle bu yıl 110 milyon dolarlık E Serisi yatırım alırken, R3 aynı dönemde 107 milyon dolar fon topladı. KPMG’nin ABD Finansal Servisler Dijital ve FinTech Lideri Safwan Zaheer, yatırım fırsatından fazla girişim sermayesi akışı olduğuna dikkat çekti ve ekledi: “Özellikle Blockchain alanındaki yatırımlar, 2018 yılının ilk yarısında geçen yıla göre iki kat arttı. Blockchain’in bankacılık sistemini dönüştürme potansiyeli bulunuyor ve bu sistemler günümüzde yeniden yazılsaydı, Blockchain tabanlı olarak tasarlanırlardı.”

Raporda Blockchain’a artan ilginin kaynağı “finans kuruluşlarında verimliliği iyileştirmek için geniş kapsamlı kullanım alanı” gibi farklı gerekçelere dayandırılıyor. Blockchain’in kayıt tutmaktan işlemi doğrulamaya, doküman yönetiminden tedarik zinciri yönetimine kadar geniş bir alanda kullanılabildiğine dikkat çeken rapor, “Bugüne kadar bankacılık ve sigortacılık perspektifiyle değerlendirilmiş olsa da, Blockhain’in gerçekte sunduğu fırsatlar ABD ya da küresel pazara hitap eden hemen her şirkete fayda sağlayabiliyor.” ifadesini kullandı.

RegTech ve InsurTech gibi Blockchain’in de gelecekte ivme kazanmaya devam edeceğini belirten KPMG, daha önce de dağıtık defter teknolojilerinin yasal mevzuatlara uyumluluk için gereken yüksek maliyetlerin “ilacı” olacağını belirtmişti.

Raporun tamamınına buradan erişebilirsiniz.