İspanyol bilgisayar programıcısı Sergio Abri tarafından geliştirilen Tippin, bir eklenti olarak Chrome tarayıcısına yükleniyor ve Twitter’da beğendiğiniz Tweetler için Bitcoin ile bahşiş vermenizi sağlıyor. Bu yaklaşım sosyal medyanın geleceğini etkileyebilir.

Tippin minik bir Chrome tarayıcı eklentisi. Yüklendiği tarayıcılarda Twitter’da gezerken Retweet butonu yanına yıldırım sembolüne sahip minik bir buton daha ekliyor. Bu butona bastığınızda ise Bitcoin ağı üstünde çalışan Lightning Network ile tweet sahibine bağış yapabiliyorsunuz.

Aslında bu yeni bir fikir değil, Steem.it bütünüyle Blockchain altyapısı üstüne kurulmuş ve kendi kripto parası Steem ile çalışan bir dijital sosyal topluluk sistemi. Ancak Tippin (şu anda bazı teknik problemler yaşasa da) mevcut ve popüler bir yapının içine entegre olarak bir kripto para transferi yapmanızı mümkün kılıyor. Öyle ki Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey attığı bir tweet ile bu fikri çok beğendiğini paylaşmıştı. Dorsey aynı zamanda Lightning Network’e yatırım yapan öncülerden de birisi.

Bitcoin’in piyasa değeri dışındaki detaylara hakim değilseniz haklı olarak “kim bi tweet için binlerce dolar bahşiş vermek ister” diye sorabilirsiniz. Ancak bir Bitcoin 100 milyon alt basamağa bölünebiliyor ve Lightning Network sayesinde Satoshi adı verilen (Bitcoin kuruşu diyebiliriz) birimler çok hızlı transfer edilebiliyor. İşte bu imkan sosyal medya için farklı anlamlar taşıyor olabilir.

Bu fikirden yola çıkan Twitter kurumsal olarak böyle bir modeli desteklemeye karar verirse ne olur? Daha da ötesinde kendi kripto para birimini geliştirip, haydi token diyelim, benzer bir model sunarsa ve reklam veren firmaların bu tokenlar karşılığında indirim sunmasını, hatta satış yapmasını ve yine bu tokenlar ile reklam verebileceklerini söylerse…? Büyük teknoloji devlerinin, özellikle tüm gelirleri reklama dayanan sosyal medya kanallarının, faaliyet gösterdikleri tüm ülkelerde ciddi vergiler ile karşı karşıya kaldığını biliyoruz. Böyle bir uygulama mevcut parasal sistemi es geçerek yeni bir yapı oluşturmalarını sağlayabilir. Bu sadece sosyal emdya kanalları için değil tüm ticari işletmeler için uygulanabilecek bir model. Bu modelin pratik uygulaması ve yasal olarak düzenlenmesi ise gelecek günlerde daha çok gündem konusu olacak gibi görünüyor.