Dört önemli tüketici koruma derneği, Open Markets Institute, Public Citizen, Demand Progress Education Fund ve Revolving Door Project, Libra Birliği’nin 27 kurucu üyesinden Facebook’un yeni kripto para birimi projesini askıya almalarını istiyor.

4 derneğin ortaklaşa yayınladığı açık mektupta aralarında Visa, MasterCard, PayPal ve Uber gibi şirketlerin de olduğu Libra Birliği üyelerine çağrıda bulunuluyor. Dernekler, Libra kripto para biriminin kayda değer rekabet gücü, olumsuz finansal ve sosyal sonuçları olacağı gerekçesiyle projeye devam edilmemesini istiyorlar.

Yapılan açıklamada projenin amacının “belirsiz”, liderlik yapısının ise “korkuya dayalı” olduğu belirtiliyor. Derneklerin yaptığı resmi açıklamada şu ifadeler yer alıyor: “Facebook’un güçlü bir şirket olduğunu ve kısmen pazar hakimiyetiyle bir korku ortamı yarattığını biliyoruz. Ancak projeden topluca geri çekilirseniz dijital paranın başlangıcı olan bu dönemde adil kurallara ve demokratik müzakerelere yer verileceğini, güçlülerin göz korkutamayacağına dair mesaj vermiş olursunuz

Facebook‘un 2020 yılında piyasaya sürmeyi planladığı kripto para birimi Libra’ya dair tepkiler çığ gibi büyüyor. Sosyal medya devi her ne kadar bu projenin insanlarında hayatını kolaylaştıracak bir teknoloji olacağını düşünse de ABD’den ve dünyadan birçok düzenleyici böylesine büyük bir projein kontrolsüz bir şekilde uygulanmasına karşı.