İsviçre merkezli Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Facebook’un planlanan kripto para birimi projesi Libra’nın bankacılık sektörüne zarar verebileceğini söylüyor.

BIS geçtiğimi pazar günü yayınladığı raporda Facebook, Amazon ve Google gibi büyük teknoloji şirketlerinin geniş kullanıcı tabanı sayesinde hızla baskın bir konuma gelebildiğini söylüyor. BIS’e göre bu şirketlerin finans dünyasına atılımı finansal katılımı artırırken beraberinde finansal istikrar, rekabet ve veri korumasına yönelik tehditler de getirebiliyor.

Uluslararası Ödemeler Bankası bu nedenle tüm dünyadaki düzenleyicilerin, büyük teknoloji şirketleri ve bankalar arasında seviyeli bir ilişki kurulması için koordine olması gerektiğini savunuyor. Ayrıca düzenleyicilerin, finansal düzenlemelerin yanı sıra rekabet politikası ve veri gizliliği düzenlemelerine de dayanan “daha kapsamlı” bir yaklaşım benimsemeleri gerektiğinin altını çiziyor. Raporda konuyla ilgili şöyle bir ifade yer alıyor:

Amaç, büyük teknoloji şirketlerinin finansal hizmetler piyasasına girmesine cevap vermek ve riskleri sınırlandırırken kazanımlardan faydalanabilmek olmalıdır. Teknoloji devlerinin operasyonları farklı coğrafyalara dağıldığı için ulusal ve uluslararası yetkililer arasındaki koordinasyon son derece kritik bir önem taşıyor.

Facebook geçtiğimiz hafta 27 ortakla birlikte volatilitesi düşük kripto para birimi Libra’yı duyurdu. Dünya çapında para transferlerinin maliyetini düşürerek kolaylaştırmayı hedefleyen Libra, kısa bir süre sonra birçok düzenleyicinin tepkisini çekmişti. Son olarak Uluslararası Ödemeler Bankası da tam teşekküllü bir inceleme yapılmadan Facebook’un bu projeye başlamasına tepki gösterdi.