Öğrencilerin Blockchain’e duyduğu ilgiyi uzmanlığa dönüştürme kararı alan en son eğitim kurumu, dağıtık defter teknolojilerine odaklı Citizens Rezerve girişimiyle iş birliği yapan Duke University oldu.

Eski Deloitte Blockchain ekibi tarafından yönetilen Citizens Rezerve, önceki hafta CoinDesk’e yaptığı açıklamada Duke University ile birlikte okul kampüsü içinde bir kuluçka laboratuvarı kurduklarını açıkladı. Öğrenciler bu laboratuvarda gerçek Blockchain projeleri üzerine çalışabilecek ve dağıtık yapılara yönelik etkinlikler düzenleyebilecekler.

Citizens Rezerve ayrıca Blockchain teknolojisi üzerine bir müfredat oluşturma, öğrencileri Blockchain uzmanlarıyla bir araya getirme ve mezun olduklarında sektörde iş bulmalarına yardımcı olma konusunda da Duke University’i destekleyeceğini duyurdu.

Citizens Reserve’in inovasyon sorumlusu Yonathan Lapchik, “Duke MBA mezunu olarak, bu programın öncülüğünü yapmaktan ve yeni nesil Blockchain savunucularının ve liderlerinin başarılı olmasına yardım etmekten heyecan duyuyorum.” diye konuştu.

Finans, tedarik zinciri ve sağlık gibi pek çok sektörde Blockchain’in potansiyel kullanım alanlarının incelendiğini hatırlatan Lapchik, “Bu nedenle öğrencilere yarının iş gücünde aranacak kabiliyetleri, ilişkileri ve bilgi birikimini kazandırmak hiç olmadığı kadar önemli hale geldi.” diye ekledi.

Geçtiğimiz yılın Eylül ayında SUKU adlı bir tedarik zinciri platformunu hayata geçiren girişim, burada Ethereum ve Quorum Blockchain ağlarından faydalanmıştı. Programa katılan öğrenciler, kuluçka laboratuvarındaki Blockchain projelerinde aktif olarak görev alabilecekler.