Kanada merkezli University of British Columbia dağıtık defter teknolojileri için yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik eğitim programı açtığını duyurdu.

Blockchain teknolojisi etrafında yetkinlik oluşturmak için tasarlanan eğitim programının sağlık, temiz enerji, düzenleyici teknolojiler ve yerel sorunlar üzerine yoğunlaşacağı açıklandı.

UBC 6 yıllık periyotta 139 öğrenci yetiştirmeyi planladıklarını söylüyor. Ayrıca eğitim sonrası mezunların, blockchain çözümlerini değerlendirebilme ve blockchain uygulamaları için fırsatları belirleme yetkinliklerine sahip olacaklarını umuyor.

Blockchain teknolojisinin yeteri kadar benimsenmemesinin en büyük sebepleri arasında da hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olan insanları az olması gösteriliyor. Bu tarz eğitimlerle blockchain konusunda yetkin insan sayısının artırılması ve bu teknolojinin potansiyelini daha etkin bir şekilde kullanmak için kitleler tarafından benimsenmesi umuluyor.

Kanadalı kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan Mitacs ve 15 endüstri ortağı daha önce 156 staj ve doktora sonrası eğitim projeleri için 2.44 milyon Kanada doları sağlamıştı. Bu tarz teşviklerle blockchain teknolojisinin eğitim müfredatında yer alması gelecek adına umutlandırıyor.

UBC blockchain teknolojisinin üzerine düşen eğitim kuruluşlarından birkaçı. Üniversitede daha önce 2014 yılında bir Bitcoin kulübü kurulmuştu. O zamandan bu yana kulübün amacı bitcoin ile ilişkili fikirler üretmek ve projeler geliştirmekti. Yeni açılan eğitim programında da bu kulübün bir etkisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.