Singapur merkezli Blockchain projesi Usechain, kişiler ve kurumlar için kendi kendini yöneten bir kimlik sistemi geliştiriyor.

Singapur’da bireyler ve şirketler için kendi kendini yöneten Blockchain tabanlı bir kimlik altyapısı kuruldu. Adı Usechain. Zincir dışında kalan kimlikleri Blockchain teknolojisiyle birleştirerek, gerçek kimliğe dayalı ve halka açık bir ekosistem oluşturmayı hedefliyor. Böylelikle mevcut Blockchain projelerindeki anonimlik nedeniyle oluşan güvensizlik ortadan kaldırılırken, kusursuz bir güvenlik de sağlanmış olacak.

Usechain’in elde etmek istediği en önemli kazanım, ölçeklenebilirlik ve güvenlik arasında sağlıklı bir denge oturtmak. Bunun için çok katmanlı ve paylaşımlı bir ağ kullanacak. Usechain, geliştirdiği “Rastgele Hale Getirilmiş Çalışma Kanıtı” (RPOW – Randomized Proof of Work) özel mutabakat oluşturma mekanizmasını bu ağın içine dahil ederek, tüm işlemlerin güvenli olmasını sağlayacak.

Usechain’in kullanım senaryosunda gerçek kimlik bilgileri halka açık olmayacak. Kişisel gizliliği korumak amacıyla şifrelenmiş olarak saklanacak. Buna karşın, bu bilgiler yasal güvence için haritalandırılacak ve sadece adli durumlarda, yetkili devlet mercilerinin soruşturmaları için kullanılabilecek.

Kimlik haritalandırma, Singapurlu Usechain’e geleneksel finans kuruluşlarının Müşterini Tanı (KYC – Know Your Customer) standartlarını karşılamasını sağlıyor. Bu sayede kendi ekosistemi dışında uygulamalarla da uyumlu çalışabilecek. Sistemin özellikle finans, nesnelerin interneti (IoT), tedarik zinciri, sosyal medya ve dijital oyunlarda kullanıma alınması bekleniyor.