Vodofone Idea ve Reliance Jio Infocomm istenmeyen mesaj ve aramalar için blockchain tabanlı bir çözüm geliştiriyor. Bu çözümün geliştirilmesinde Tanla Solutions ve Tech Mahindra şirketleriyle de ortaklığa gidildi.

Hindistan’ın Telekom Düzenleme Kurumu yönetmelikleriyle uyumlu olan bu teknolojinin gelecek ay sonunda yürürlüğe girmesi bekleniyor. Geliştirilen blockchain tabanlı teknoloji sayesinde istenmeyen ticari mesajlar, rahatsız edici spam aramalar son bulacak. Aboneler blockchain teknolojisinin gücünü arkasına alarak iletişim tercihlerini ve izinlerini rahat bir şekilde kontrol edebilecekler.

Hindistan Telekom Düzenleme Kurumu’nun verilerine göre Vodofone Idea ve Jio’nun toplamda 700 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor. Ülkedeki başka bir telekom şirketi olan Bahrti Artel ise yaklaşık 325 milyon kullanıcısı için IBM ile ortaklığa giderek benzer bir çözüm geliştirdi.

Tanla Solution ile ise teknolojiyi dağıtmak için çok yıllı bir sözleşme imzalayan Vodafone Idea, düzenlemeler için bir sandbox ortamı ve üretim platformu da kuracak. Tanla sözcüsü konuyla ilgili olarak: “Dağıtım devam ediyor. Bu teknoloji, Vodafone Idea aboneleri için spam ve sahtekarlıkla ilgili ticari iletişimlerin durdurulmasına yardımcı olacak” ifadelerini kullandı.