Blockchain’e yönelik çalışmalarıyla bu alandaki en aktif perakendeciler arasında bulunan Walmart, bu kez lojistik süreçleri iyileştirmek için kullanacağını açıkladı.

Haziran ayında Blockchain ile mağazalarda enerji tasarrufu sağlayacak bir yöntemin patentini alan Walmart, bu teknolojiyi yakından takip edenlerin belki de en sık karşılaştığı perakendeci. Şirket, bu kez Blockchain’i lojistik süreçleri iyileştirme amaçlı kullanmak üzere bir çalışma başlattı.

Coindesk’in haberine göre geçen yıl bu alanda bir dizi patent başvurusunda bulunan şirketin bu adımı “akıllı teslimat” olarak tanımlanıyor. Sistem, teslimat süreçlerini otomatize etmenin verimli bir yolu olarak gösteriliyor. İlk etapta odaklanılan ürün grubu ise gıda. Şirket, yeni çalışmasıyla gıda tedarik zincirinin tümünü Blockchain temelli bir sistemle güvence altına almayı amaçlıyor.

Yeni çalışma, paketlerin teslim noktası, nakliye merkezleri ya da teslimat dolaplarının da yer aldığı, bulunabilecekleri tüm noktaların kontrolünü sağlıyor. Tüm zincir akıllı sözleşmelerle kayıt altına alınıyor. Her bir paket, depolandığı dolap ya da konumla eşleştirilerek hatalı girişler ya da teslimatların önüne geçilmiş oluyor. Walmart gibi dünyanın en büyük perakendecilerinden biri söz konusu olduğunda bu tip hataların önüne geçilmesi önemli ölçüde tasarruf sağlayabiliyor.