İspanyol yenilenebilir enerji grubu Acciona, depoladığı enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklı olduğunu Blockchain ile kanıtlıyor.

Blockchain’in en fazla kullanıldığı sektörlerden biri kuşkusuz enerji. Pek çok elektrik üretim ve dağıtım şirketi bu teknolojiyi kendi sistemlerine entegre etme konusunda çalışmalarını yürütüyor. Bununla birlikte konu yalnızca üretim ya da dağıtım değil. İspanya merkezli yenilenebilir enerji grubu Acciona gibi depoladığı enerji için Blockchain’i kullananlar da yok değil.

Renew Economy’nin haberine göre Acciona, bu teknolojiyi bir anlamda tedarik zincirindeki süreçleri kanıtlamak için kullanıyor. Navarre’deki iki depolama tesisinden şebekeye aktarılan enerjinin yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynaklı olduğunu onaylamak için Blockchain kullanan Acciona, bu tip bir uygulamayı kullanan sektördeki ilk şirket olduğunu açıklıyor.

Şirketin İnovasyon Direktörü Belen Linares, enerjinin, yenilenebilir enerji kaynaklı olduğunu onaylamanın giderek daha önemli hale geldiğine dikkat çekiyor. “Çevre dostu enerji kurumsal satın alımlarda öncelikli bir kriter.” yorumunu yapan Linares, önümüzdeki yıllarda bu yöntemin sektörün genelinde kullanılacağına inandıklarını ifade ediyor.

Acciona’nın STORe – CHAIN adını verdiği uygulama, rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinde bulunan sayaçlar tarafından kaydedilen verilerin yönetimini sağlarken, yenilenebilir enerji sertifikalarıyla üretilen enerjinin uyumlu olduğunu kanıtlıyor. Bu veriler, sertifikaların doğruluğunun garantörü olan ve müşteriler tarafından herhangi bir anda erişilebilen bir Blockchain platformunda saklanıyor.