BitProton kriptopara kullanıcılarının varlıklarını güvenle saklamalarına ve harcamalarına yardımcı olan ürünler ve servisler geliştiren yerli bir girişim.

Kriptopara kullanıcılarının büyük bir kısmı için en önemli nokta özel anahtarlarını güvenli şekilde korumaktır. Ancak genellikle yeterli bilgiye sahip olmayan yatırımcılar bu anahtarları kriptopara borsalarının yönetimine bırakmakta veya çevrimiçi cüzdanlarda saklamaya devam ediyorlar. Bu genellikle borsaların varlıklarını daha iyi koruyacaklarına olan inançlarından ya da mevcut güvenlik metotlarının çok zahmetli veya masraflı oluşundan kaynaklanıyor.

Öte yandan kriptoparalara erişim sağlayan bu özel anahtarlar çevrimiçi ortamlarda bulundukları sürece her zaman siber saldırıların hedef noktası oluyor. Yerli bir girişim olan BitProton, özel anahtarlarıkorumak için farklı çözümler sunuyor.

BitProton; bir kriptopara kullanıcısının, üç temel ihtiyacı olan güvenli saklama, hesap izleme ve harcama fonksiyonlarını; minimum masraf, teknik bilgi ve çabayla karşılamasını sağlayan, bir arada veya ayrı ayrı kullanılabilen üç ayrı ürün/servis geliştirdiklerini belirtiyor. Bu çözümler;

SteelDisk: Kullanıcıların özel anahtar (private key) ve seed phrase gibi hassas verilerini güvenle saklayabilecekleri ateş, su vb. çevresel koşullara dayanıklı ve siber saldırı riski barındırmayan paslanmaz çelik soğuk depolama birimi.

Watchonly Web Wallet: Kullanıcıların Bitcoin (SV) adreslerine ait aktivitileri, özel anahtarlarını çevrimiçi ortamda bulundurmadan web arayüzü aracılığıyla takip etmelerine ve imzalanmamış Bitcoin (SV) transferleri oluşturmalarına olanak sağlayan çevrimiçi Bitcoin (SV) cüzdanı.

Cold Wallet: Web Wallet üzerinde veya başka programla hazırlanmış Bitcoin (SV) transferlerini çevrimdışı ortamda imzamalaya yarayan açık-kaynaklı cüzdan yazılımı.

BitProton’a göre bu üç ürün/servis bir arada kullanıldığında güvenli bir hesap yönetimi için gerekli olan güvenli anahtar saklama, hesap aktivitesi takip etme ve çevrimdışı imzalama fonksiyonlarının tümü kullanıcıya sunuluyor.

BitProton’un fiziksel bir ürün olan SteelDisk hariç tüm servisleri ücretsiz. BitProton ürün ve servisleri incelemek için websitelerini ziyaret edebilirsiniz: