Yeni Zelanda’nın önde gelen bankalarından ANZ ve Suncorp New Zealand, sigortacılık teknolojileri (InsurTech) alanında bir Blockchain çözümü geliştirmek için IBM ile iş birliği yapıyor.

FinTech alanında farklı projelerle gündeme gelen ANZ ve Suncorp, bu kez de sigortacılık sektörüne el atıyor. Yeni Zelanda’da bu alanda yapılacak ilklerden biri olmasıyla öne çıkan proje için ANZ, Suncorp ve IBM bir araya gelerek bir kavram kanıtlama çalışması (proof of concept) meydana getirdi.

Suncorp Yeni Zelanda CFO’su Tim Buckett tarafından “Blockchain tabanlı teknoloji çözümlerinin sigorta ödemelerinde uzlaşma sürecini ve prim ödemelerini hızlandırıp hızlandırmayacağını tespit etmek üzerine bir çalışma” olarak nitelendirilen projede ayrıca tüm paydaşlar için daha iyi bir deneyim hedefleniyor.

Sigortacılık sektöründe en külfetli ve yavaş süreçlerin başında, brokerların müşteri sigortacı adına uzlaşma politikalarına ilişkin detaylarda ve sigorta primi üzerinde uzlaşması geliyor. ANZ Yönetici Direktörü Paul Goodwin, Blockchain tabanlı bir çözümün sektör için çok daha verimli ve daha güvenli olacağının altını çiziyor ve ekliyor: “Doğrunun tek bir kaynakta tutulması, süreç boyunca daha fazla görünürlük sağlayacak ve her türlü belirsizliği ortadan kaldırarak, yanıt sürelerini hızlandıracaktır.”

Elbette her iyi teknolojide olduğu gibi, mevcut altyapılarla uyumlu olması da Blockchain kavram kanıtlama çalışması için kritik önem taşıyor. Goodwin’e göre geliştirilen teknoloji, sektörde kullanılan mevcut çözümlerle uyumlu çalışarak gerekli bilgiyi toplayacak. Ardından bu bilgiler, herhangi bir uzlaşmaya bile gerek kalmaksızın yapılacak ödemenin tahminlemesinde ve gerçekleştirilmesinde kullanılacak.