Uluslararası Blockchain Mali Rezervi ya da kısa adı ile IBMR, “Çalışmanın Sosyal Kanıtı” adında bir mutabakat protokolü geliştiriyor. Bir FinTech hizmeti olan True Money Phillipines’in eski Başkan Yardımcısı tarafından finanse edilen girişim, vatandaşların yolsuzluk iddialarını kaydedebileceği bir yer olacak. Katılımcılar, IBMR’ın kendisini dahi rapor edebilecekler.

IBMR Genel Müdürü Sinjin David Jung, “Yaklaşımımız, kentsel işçi sınıfına hiç kimsenin gerçek zamanlı verilerle takip etmediği uzun süreli yol çalışması, trafik seyahat süresi ve aylık faturalarda açıklanamayan rastgele fiyat artışları gibi yetersizlikleri rapor etme yetkisi veriyor.” şeklinde konuştu.

IMBR’ın tanıtım yazısına göre, proje Güneydoğu Asya kentsel işçi sınıfını hedef alıyor. Projenin temel amacı, çalışanların mobil uygulamadan erişebilecekleri anketler ile toplanan girdiler vasıtasıyla sistemsel yolsuzluk konusunda kapsamlı ve şeffaf bir harita üretilmesi. Katılımcılar; faturalar gibi kolaylıkla teyit edilebilecek veriler, altyapı veya kurumsal sorumluluklar gibi daha hareketli ve dışarıdan alınabilecek veriler ve diğer kullanıcılar tarafından gönderilen verilerin doğrulanması gibi üç çeşit bilgi sağlayabiliyorlar.

Katılımcılar, bu bilgilerin karşılığında IBMR’ın çıkarmayı planladığı “Asia Reserve Currency Coins” (ARCC) adlı token’lardan elde edebiliyorlar. ARCC’nin uzun vadeli hedefi kendini Güneydoğu Asya’nın bölgesel kripto rezervi para birimi olarak belirlemek ve kendi istikrarını sağlayarak başka bir para birimlerine bağlı olmamak. Girişim, bu hedefe ulaşmak için 0.016 dolar değerinden ARCC token’larını ön satışa çıkarmaya hazırlanıyor.

Jung ayrıca, gelirlerinin sosyal yatırımlara harcanacağını ve IBMR’ın klasik bir işletmeden çok sosyal etki fonu olduğunu söylüyor.