Geçtiğimiz günlerde ABD Mali Hizmetler Komitesi Başkanı Maxine Waters’ın Facebook’un yeni kripto para birimi Libra’ya dair projesini durdurma çağrısının ardından Bankacılık Senatosu Komitesi konuyla ilgili bir oturum tarihi belirledi.

16 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan oturumun adı “Facebook’un Önerilen Dijital Para Birimi ve Veri Gizliliği Önlemlerinin İncelenmesi” olarak belirlendi. Duruşma henüz genel programa dahil edilmedi. Ayrıca tanıklar da henüz belli değil ancak duruşmanın komitenin web sitesinde yayınlanacağı duyuruldu.

Milletvekilleri, sosyal medya devinden Mayıs ayında kripto para birimi planları hakkında daha fazla bilgi istemişlerdi. Bankacılık Komitesi, Facebook kripto para biriminin ilk kez ortaya çıkmasından sonra Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’e düzenleyici ve gizlilik kaygılarıyla ilgili sorular içeren açık bir mektup gönderdi.

Facebook’un yakın geçmişte yaşadığı birtakım gizlilik sorunları düzenleyicilerin bu konuya yönelik temkinli yaklaşmasına neden oluyor. ABD’li ve Avrupalı birçok düzenleyici kuruluş Facebook’un yeni kripto para birimi hakkında acele etmemesi ve incelemler tamamlandıktan sonra projeye devam edilmesi gerektiğini düşünüyor. Libra ile küresel çapta para transferinin maliyetini düşürüp hızını artırmayı amaçlayan Facebook’un, gizlilik konusundaki sabıkalı geçmişinin ilerleyen dönemlerde sorun haline gelip gelmeyeceğini göreceğiz.