Blockchain girişimi Ripple, Teksas Üniversitesi’nin dağıtık defter teknolojileri üzerine yapacağı araştırmalar için 2 milyon dolar fon ayırdı.

ABD’nin Teksas eyaletinde yer alan University of Texas, San Fransisco merkezli Blockchain girişimi Ripple’dan bu alanda yapacağı çalışmalar için finansman sağlayan ilk akademik kuruluş oldu. Eğitim kuruluşu bünyesinde çalışan McCombs School of Business için gelecek beş yıl boyunca 2 milyon dolar yatırım yapacak olan Ripple, Blockchain Research Initiative’i bu yolla desteklemeyi hedefliyor.

Ripple daha önceden dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerde Blockchain araştırmaları için 50 milyon dolar fon ayırdığını duyurmuştu. Bu çerçevede finansal destek elde eden üniversiteler arasında Princeton University ve MIT gibi 14 akademik kurum daha bulunuyor. McCombs İşletme Okulu’nda alınan fonun nasıl değerlendirileceği ise henüz belli değil.

Her fakülte Blockchain araştırması yapabilecek

CoinDesk’e konuşan Blockchain Girişimi Programı Başkanı Doçent Doktor Cesare Fracassi, fona ilişkin önerileri bu yılın sonuna doğru alacaklarını ifade etti. 2 milyon dolarlık Ripple fonundan lisans ve lisansüstü öğrencileri fayda sağlayabilecek. Üstelik araştırma desteği sadece işletme okuluyla sınırlı kalmayacak. Örneğin tıp öğrencileri bir Blockchain araştırması yapmak istiyorsa, başvuruda bulunabilecekler.

Bu yılın nisan ayında ilk Blockchain konferansını veren McCombs, 300 kişilik katılımın ardından bu alanda bir girişime imza atma kararı almıştı. Düzenlenen konferansa Goldman Sachs’ın kıdemli FinTech araştırmacısı Jim Schneider, IBM Küresel Blockchain Hizmetleri’nden Jason Kelley gibi isimler katılmıştı. Fracassi 2019 yılında da aynı konferansın düzenleneceğini açıkladı.