the universe game baidu

Çinli arama devi Baidu kendisine ait platform olan SuperChain üzerinde çalışan bir Blockchain oyununu duyurdu.

Du Yuzhou veya çevirisiyle Evren ismine sahip olan oyun gücünü Blockchain teknolojisinden alan bir uzay macerası. Bu uzay macerasında size sağlanan bileşenlerle (element) kendi gezegeninizi oluşturuyorsunuz. Bu yapı taşları Blockchain üzerindeki bloklar gibi kazanarak kendi sisteminize eklediğiniz parçaları temsil ediyor.

Oyunun amacı kullanıcıların kripto para benzeri varlıklardan oluşacak şeyleri deneyimlemesi üzerine bir toplumsal deney oluşturmak. Kripto para ve Blockchain kavramlarının yalnızca alınıp satılan veya üzerinden ticaret yapılan şeyler olmayabileceğini, farklı kullanım şekillerinin de olabileceğini anlatan kavram kanıtlama çalışması olarak düşünülebilir.

Her ne kadar oyunla ilgili çok fazla ayrıntı paylaşmaktan kaçınsa da firma amaçlarının bir başka kripto para birimi çalışması başlatmak olmadığını her fırsatta vurguluyor.

SuperChain’in işlem hacmi

Blockchain sistemlerinin saniyede başarabildikleri işlem miktarı performanslarıyla ilgili önemli fikirler veriyor. Geçen hafta Baidu’nun Blockchain bölümü başlanı Xiao Wei tarafından duyurusu yapılan SuperChain platformu firmanın gelecek birçok projesinin temelini oluşturacak. Ethereum ve Bitcoin ağlarıyla uyumlu çalışabildiği söylenilen ağın işlem kapasitesi de dikkat çekici. Yapılan açıklamada SuperChain Blockchain sisteminin saniyede 100.000 işlem yapabilecek seviyeye kadar ölçeklenebildiğini belirtiliyor.

Baidu geçen haftalarda da Çin’de çalışan Wikipedia benzeri bir oluşum olan Baidu Baike‘nin değişiklik kayıtlarını, güvenilirliği artırmak amacıyla, Blockchain üzerinde tutmaya başlamıştı.