Avrupa Yatırım Bankası (EIB), 12 ayrı ülkeden katılan toplam 56 kodlayıcının bulunduğu 12 takımı, bankanın hazine sorunlarının konuşulduğu yıllık forumunun yanında bir hackathon etkinliği için bir araya getirdi.

EIB konferansı devam ederken, kodlayıcılar yandaki bir odaya kilitlendiler. Ekipler, Blockchain teknolojisinden faydalanarak kağıt evraklar üzerinde yürüyen ve hazine operasyonlarında dünya çapında kullanılan kısa vadeli bir finansman aracı olan ticari işlem süreçlerini iyileştirmeye odaklandı.

EY ekibi, Blockchain, robotik ve iş odaklı yapay zeka araçlarının kombinasyonuyla geliştirdiği, EIB ile karşı taraflar arasındaki alışverişin sayısını azaltarak, her bir paydaşın ekosistem içindeki rolünü koruyup, süreci verimli hale getirecek çözümleriyle yarışmayı kazandı. Kazanan ekip, çözümün kavram kanıtlama çalışmasına yoğunlaşmak için Avrupa Yatırım Bankası’ndan 5 bin Euro nakit para ödülü ve sözleşme hakkı kazandı.

“Blockchain gibi yeni teknolojilerin kullanılmasından, mevcut finansal süreçlerin sadeleştirilmesinden ve modernleştirilmesinden kaynaklanan büyük kazanımlar olacak. Dijitalleşme ve dağıtık defter teknolojisiyle açılan yeni bakış açılarının değerlendirilmesi ve bunların tümünü kullanmaya hazır olmamız gerekiyor.” diyen EIB Başkan Yardımcısı Alexander Stubb, sözlerini şöyle tamamladı: “AB’nin mali kolu olarak, aktif tarafta bulunmaya, deneyimlerle öğrenmeye ve bir şeyleri gerçekleştirmeye, kolaylaştırıcı olmaya ve yarının finans sektörünün önünü açmak için bankacılık ortaklarımıza katılmaya karar verdik.”

Barclays de kodlayıcıların türev sözleşmelerinin ticaret sonrası işlemleri için Blockchain teknolojisini kullanma hedefiyle bir hackathon yapacağını duyurmuştu.