İngiliz yatırım bankası Barclays, türev sözleşmelerinin işlenmesinde verimliliği artıracak en iyi Blockchain çözümünü bulmayı hedefleyen bir hackathon’a sponsor oldu.

DerivHack adını taşıyan Blockchain hackathon etkinliği, 20-21 Eylül tarihlerinde Londra ve New York’taki Barclays Rise hızlandırıcı ofislerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek. International Swaps and Derivatives Association (ISDA), Deloitte ve Thomson Reuters da etkinliğin sponsorları arasında yer alıyor.

Katılımcılar, ISDA’nın Common Domain Model (CDM) işlem ve veri standartları setini kendi dağıtık defter teknolojileri platformu üzerinde uygulayarak, türev sözleşmelerinin ticaret sonrası işlemini en verimli şekilde modellemeye çalışacaklar. CDM, verilerin farklı firmalar ve platformlarda sunulma ve raporlanma şeklini uyumlu hale getirmeyi hedefliyor. ISDA CDM, bir makine tarafından okunabilir formatta sunulan bir türev ticaret sırasında meydana gelebilecek olayların ve işlemlerin standart bir dijital temsilini sağlıyor. Ürün, şirketler ve platformlar arasında tutarlılığı ve birlikte çalışabilirliği geliştirecek şekilde tasarlanmış bulunuyor. Bu nedenle, bu standartların benimsenmesi, finansal sektörün DLT ve akıllı sözleşmeleri benimsemesi için bir ön koşul olarak görülüyor.

Açıklamaya göre, Barclays, türev piyasalarının benzetimini yapmak için ticaret sonrası işlemlerin türevlerinin gözden geçirilmesi, verimlilik artışlarında adım değişimi gibi zorlu kullanım vakalarını, ISDA CDM’sinde bunları uygulamak için örnek ticaret verileri de beraberinde bulundurarak katılımcı ekiplere sunacak.

Bu yılın başlarında, Barclays’ın bir kripto para ticaret ofisi açma olasılığını incelediğine dair söylentiler çıktı. Anonim bir kaynağa göre, banka, müşteri ilgisinin kripto ticareti hizmetlerini sunmaya yeterli olup olmadığını değerlendiriyordu. Daha sonra, Barclays’ın CEO’su Jes Staley bu söylentileri yalanladı.

Barclays temmuz ayında dijital paranın transferi ve Blockchain’de veri depolama için iki ayrı patent başvurusu yaptı. ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından yayımlanan patentler, bankanın Blockchain alanında yatırımlardan kaçınmayacağını işaret ediyor.

DerivHack etkinliği hakkında daha fazla bilgi ve kayıt için tıklayın.