ABD merkezli piyasa araştırma firması International Data Corparation’ın (IDC) anketine göre Avrupalı sağlık hizmeti kuruluşlarının %44’ü blockchain teknolojisini hiç duymamış.

Rapora göre Avrupa merkezli sağlık hizmeti organizasyonlarının %44’lük büyük bir kesimi dağıtık defter teknolojilerinden bihaberken %12’si bu teknolojiyle bir şekilde ilişki kurmuş durumda.

Raporda bu %12’lik kesimin yalnızca %1’inin bir blockchain girişiminin olduğu, diğer %1’inin ise birden çok dağıtık defter teknolojisi projesinin olduğu belirtiliyor.

IDC’nin araştırması Avrupa’da yer alan 290 sağlık kuruşuluna ve şirketin 2018 / 2019 yıllarındaki ‘Avrupa Dikey Pazar Araştırması’ verilerine dayanıyor.

Araştırmaya göre blockchain teknolojisi Avrupa sağlık sektöründe 3 şekilde kullanılabilir. Bunlar işlem sözleşmeleri, kimlik yönetimi ve paylaşımlı kayıt yönetimi. Özellikle kimlik yönetimi projelerinin önümüzdeki 12 ay boyunca artması bekleniyor.

Blockchain teknolojisini potansiyelinin etkin bir şekilde kullanılabileceği alanlardan birisi de sağlık sektörü. Özellikle Asya bölgesinde bu alan yönelik çalışmalar ve projeler hızla yürütülürken Avrupa’daki saplık kuruluşlarının nerdeyse yarısının blockchain teknolojisine dair hiçbir şey duymamış olması şaşırtıcı.

Yine de bu durum Avrupa’daki saplık sektöründe blockchain teknolojisine ilgi duymadığı anlamına gelmiyor. Geçtiğimiz günlerde Almanya merkezli ilaç firması Boehringer Ingelheim’in blockchain tabanlı bir sağlık hizmeti platformu üzerinde çalıştığını duyurmuştuk.