Reuters’in haberine göre dünyanın en büyük bankalarından bazıları, blockchain teknolojisini kullanarak dijital bir nakit sistemi oluşturmak için, yaklaşık 50 milyon dolar tutarında bir yatırım gerçekleştirdiler.

Aslında proje yeni değil, ilk olarak 2015 yılında İsviçre bankası UBS Group AG ve Londra merkezli teknoloji kuruluşu Clearmatics tarafından teklif edilmişti. Ancak gelinen aşamada artık bu teklif ciddi bir sürece dönüşüyor.

Reuters haberinde bir düzine bankanın, projeyi yürütecek olan Fnality adında yeni bir kuruluşa yatırım yaptıklarını belirtiyor. Anlaşma henüz sonuçlanmadı, bu yüzden detaylar değişebilir. Kaynağı belirsiz bir bilgiye göre yeni sistem 2020 yılında piyasaya sürülebilir.

Hangi bankaların yatırım yatırım turuna katıldığı da belli değil öte yandan daha önce projenin çeşitli aşamalarında çalıştıklarını açıklayan bankalar arasında UBS, Banco Santander, New York Bankası Mellon Corp, State Street Corp, Credit Suisse Group AG, Barclays PLC, HSBC Holdings Plc ve Deutsche Bank AG bulunuyor.

Barclays sözcüsü yazılı bir açıklamada “Biz USC Projesi’nin bir üyesiyiz ve Araştırma ve Geliştirme aşamasının sona erdiğini onaylayabiliriz” ifadelerini kullanıyor ancak yatırım anlaşması hakkında yorum yapmıyor. Reuters’in bilgi talep ettiği diğer bankaların temsilcileri yorum yapmadı.

Gerçekleştirilen projede ortaya çıkartılacak dijital para, blockchain alt yapısı ile oluşturulacak ve dolar veya euro gibi merkez bankası destekli para birimlerinin dijital nakit karşılığı olacak. Kurlar arası işlemlere izin verecek ve merkez bankasında tutulan nakit varlıklar tarafından desteklenecek. Dijital parayı harcamak, eşleştirildiği itibari para birimini harcamakla aynı olacak.

JPMorgan Chase & Co Şubat ayında, kurumsal hesaplar arasında ödemelerin anında transferini sağlayan bir simge olan JPM Coin oluşturduğunu duyurmuştu.