Dünyanın dört bir yanından gelen birçok finansal düzenleyici, Blockchain ve dağıtık defter teknolojisi (DLT) gibi finansal teknolojilerin büyümesini kolaylaştırmak için yeni bir ittifak oluşturuyor.

İngiltere’nin Finansal Yürütme Otoritesi (FCA), Hong Kong, ABD, Avustralya ve Abu Dabi gibi çevrelerinden 11 diğer üye regülatörle birlikte Küresel Finansal İnovasyon Ağı (GFIN) inisiyatifini açıkladı.

GFIN, öncelikle finansal teknolojilerle ilgili politikaları tartışacak bir düzenleyici ağ olarak hizmet verecek. Basına yapılan açıklamada, firmalara “sınır ötesi çözümlerin test etilebileceği bir ortam” sunacak bir “küresel sandbox” geliştirme hedefi paylaşıldı.

Raporda plan hakkında az sayıda detaya yer verilse de FCA, yeni ittifakın uluslararası bir sandbox fikri üzerine şubat ayından bu yana bir istişare çabası gösterdiğini söyledi.

O zaman alınan 50 geri bildirimde, FCA, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin DLT’ye dayalı sınır ötesi ödemeleri ve sınırların ötesine uzanan ilk para tekliflerini nasıl düzenleyeceklerini denetlemek için birlikte çalışabileceğine odaklanan bir anahtar temayı söyledi.

Özellikle, Singapur Para Birimi, Hong Kong Parasal Kurumu ve Abu Dabi Global Market de dahil olmak üzere birçok GFIN üyesi, halihazırda DLT ile yapılan sınır ötesi ödeme koridorlarında çalışıyor. Duyuru ile birlikte grup, 14 Ekim’de GFIN inisiyatifiyle ilgili kamunun geri bildirimini arayan bir danışma belgesi yayınladı.

FCA, geçtiğimiz ay, sandbox programının dördüncü grubuna kabul ettiği 29 girişimin 11 tanesini Blockchain ve kripto parayla ilgili çalışan firmalardan seçmişti. Bu girişimler şimdi ürünlerini regülasyona tabi bir ortamda yargılayabiliyor.