Bulut depolama hizmetlerini kullanırken ya güvenliği fazla ciddiye almıyoruz ya da kritik şeyleri bulutta depolamıyoruz. Blockchain teknolojisiyle güvenli bir bulut nasıl mümkün olur?

Universal Labs kurucusu Keda Che tarafından yaratılan Ubbey Box isimli proje dosyalarınızı en güvenli şekilde bulutta depolamanızı sağlıyor. Bugüne kadar kullandığımız olağan bulut depolama sistemleri bilgisayarınızdaki bir klasörü eşitleyen, mobil cihazlarınız veya web arayüzünden de erişebildiğiniz sistemler olarak konumlandırılıyor, dosyalarınızın üzerinde popüler servislerde ayrıca herhangi bir şifreleme bulunmuyordu. Bu şifrelemenin olmaması ik adım doğrulama gibi sistemlerle unutturulmaya çalışılsa da işin aslı dosyalarınıza güvendiğiniz kurumun erişebildiği gerçeği ortadan kalkmıyor.

ubbey box

Kurulan merkezi olmayan sistemden bahseden Keda Che güvenlik konusunda örnek verirken geçtiğimiz dönemlerde sıklıkla namahrem fotoğrafların sızmasıyla gündeme gelen Apple iCloud sisteminden bahsederken “Eğer Apple gibi merkezi bir sistem kursaydık tek bir yere sızmak kolay olurdu. Merkezi olmayan sistemde ise her bir kullanıcıyı ayrı ayrı hacklemek  gerekiyor ki bu oldukça zor.” diyor. Şifreleme ve dağıtık depolama alt yapısıyla Ubbey Box kişilerin verileri depolarken merkezi sistemlere göre çok daha güvenli bir ortam sunmayı hedefliyor.

Fiziksel kutuyla depolama

Hong Konglu firma şu an için bireysel kullanıcıları hedeflemiş durumda. Henüz kurumsal anlamda bir çalışma yapmıyor. Ubbey Box sistemi aslında fiziksel bir kutuyla çalışıyor. Bu kutu verinizi internet üzerinde güvenli şekilde saklıyor ve herhangi bir kesintiye mahal vermeden erişmenizi sağlıyor. Aynı zamanda bir coin aracılığıyla da hem ICO süreci hem de sonrasında kullanıcıların sistemde kullanacağı bir değer üretilmiş olacak.