Merkezi olmayan InsurTech firması Etherisc çiftçiler için blockchain tabanlı sigorta platformunu başlattı.

Sigorta şirketi Aon ve Oxfam’ın ortaklığıyla sonucu geliştirilen platform un amacı Sri Lankalı çiftçilerin risk korumasına erişebilmeleri için bir yol sağlamak. Ekinlere zarar veren hava koşullarına karşı bir sigorta sumayı hedefleyen platforma bugüne kadar “mikro-sigorta” kapsamında 200 çiftçinin kayıt yaptırdığı belirtiliyor.

Etherisc firmasından Michiel Berende konuyla ilgili olarak: “Çiftçiler işgücünün üçte birini temsil ediyor ve ekonominin neredeyse yüzde 20’sini oluşturuyor. Buna karşın çok azının sigortası var. Bu, Sri Lanka’yı ademi merkeziyetçi, işbirlikçi ve otomatikleştirilmiş sigortanın faydalarını uygulamak için mükemmel bir aday yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Oxfam’ın Sri Lanka Ülke Müdürü Bojan Kolundzija da yeni blockchain çözümünün Sri Lanka ekonomisinin büyük bir bölümü için riski koruması sağlayacağını söylüyor.

Yapılan basın açıklamasına göre çiftçilerin sigorta yaptırması önündeki bazı büyük engeller kapsayıcılığın belirsizliği ve uygun fiyatlı olmamasından kaynaklanıyor. Yeni blockchain platformu bu sorunu ortadan kaldırarak sigortalar için ucuz ve talep sürecini kolaylıkla otomatikleştiren bir yapı sunacağını iddia ediyor.