Pekin’deki 3.000’den fazla ATM, Çin’in e-CNY olarak da bilinen dijital yuan’ını nakite çevirebilen bir özellikle etkinleştirildi.

Yerel haber ajansı Xinhua’nın haberine göre Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nın (ICBC) Pekin şubesi, Çin’in başkentindeki 3.000 ATM’sinde bu özelliği etkinleştirdi. Bu hamle Çin’in devam eden e-CNY testlerinde önemli bir aşama kaydettiği ve piyasaya sürmeye yaklaştığının bir başka işareti olarak yorumlanıyor.

ICBC’ye sahip dört büyük devlete ait ticari bankadan biri olan Çin Ziraat Bankası (ABC), Pekin’in önemli bir iş ve alışveriş bölgesi olan Wangfujing bölgesinde aynı özelliğe sahip 10 ATM’yi devreye aldı. ABC, bu özelliği ilk olarak Ocak ayında, şehirdeki dijital yuan piyango kampanyasının ikinci turu yapılırken Shenzhen’de test etmeye başlamıştı.

Çin başkenti yakın zamanda, yaklaşık 6,3 milyon dolar değerinde olan 40 milyon dijital yuan ile ikinci e-CNY piyango çekiliş kampanyasını gerçekleştirdi. Genel olarak, toplam altı Çin şehri – Shenzhen, Suzhou, Pekin, Chengdu, Changsha ve Şanghay – Ekim ayından bu yana 11 tur dijital yuan piyangsu düzenledi ve toplam tutarları yaklaşık 40 milyon dolara tekabül ediyor.

Şanghay’daki en son çekiliş, dijital yuan piyangosu kazananlarının sayısını 350.000 vatandaşa çıkararak erişimi önemli ölçüde genişletti. Diğer şehirlerde yapılan önceki tüm testlerde, her seferinde piyango kazananların sayısı 200.000 kişiyle sınırlandırılmıştı.

Çin dijital yuan erişimini genişletiyor

KaynakThe Block