Çin Merkez Bankası’nın üst düzey yöneticilerinden biri ‘Çin Finans 40 Grubu’ toplantısında ülkenin yakında merkez bankası tarafından çıkarılan bir kripto para birimi olacağını açıkladı.

Çin Merkez Bankası’nda ödemelerden sorumlu müdür yardımcısı Mu Changchun’a göre beş yıllık süren bir araştırmanın ardından blockchain mimarisini benimseyen bir prototip başarı ile geliştirildi.

Merkez Bankası’nın dijital ara birimi prototipinin mevcut olduğunu ve hali hazırda Dijital Para Araştırma Grubu tarafından blockchain mimarisinin benimsendiğini söyleyen Mu, Çin gibi büyük bir ülkede saf bir blockchain mimarisi kullanarak dijital bir para çıkartmanın zor olduğunu çünkü perakendecilerin yüksek bir eşzamanlılık gerektirdiğini de sözlerine ekliyor.

Bahsi geçen dijital para biriminin ülkenin geniş bir alana ve büyük bir nüfusa sahip karmaşık ekonomisine uyum sağlaması için Çin Merkez Bankası ve üst seviye ticari bankalarla birlikte iki aşamalı bir işletim sistemi benimsemesi bekleniyor. Mu’ya göre bu erişilebilirliği artıracak, halk nezdinde benimsenme oranını yükseltecek ve ticari kuruluşları inovasyona teşvik edecek.

Mu, 2014 yılıdan beri araştırma geliştirme aşamasında olan para birimi projesinin küçük ölçekli perakende ve yüksek frekanslı iş senaryoları için uygun olacak şekilde tasarlandığını söylüyor.

Daha önce Çin Merkez Bankası’nın Facebook’un Libra’sına rakip olacak bir kripto para birimi üzerine çalışıyor olabileceğini duyurmuştuk. Çin Merkez Bankası yöneticisinden gelen bu açıklamalarla birlikte bankanın dijital bir varlık üzerinde çalıştığına neredeyse eminiz ancak bunun ABD ve Facebook’un Libra’sı için bir tehdit unsuru olup olmadığını ilerleyen günlerde göreceğiz.