Çin’de internet sektörünü düzenleyen kurum, Blockchain platformlarına kayıt yaptıracak kişilere gerçek isim ve ulusal kimlik numaralarıyla kayıt şartı getiriyor.

Bitcoin gibi kripto paralar ile ICO yatırımlarını başlangıçta destekleyen, ancak yatırımcıların ciddi zararlara uğramasını gerekçe göstererek engelleyen Çin yönetimi, kripto varlıkların yasa dışı süreçlerde kullanımını azaltmak amacıyla yeni bir düzenlemeye gitmeye hazırlanıyor.

The Verge’de yayınlanan habere göre Türkiye’deki BTK’nın karşılığı diyebileceğimiz Cyberspace Administration of China tarafından hazırlanan taslak, kripto paralar dahil Blockchain temelli tüm işlemlerin devlet gözetiminde olmasını içeriyor. Tüm kullanıcılar, bir Blockchain hizmetinden faydalanmak için kayıt olurken gerçek isimlerini ve ulusal kimlik numaralarını sisteme kaydetmek durumunda kalacak.

Taslak, bununla birlikte Blockchain platform sağlayıcılarına da yeni yükümlülükler getiriyor. Bunlar arasında kullanıcı verileri ile yapılan işlemlerin altı ay boyunca yedeklenmesi ve gerektiğinde kolluk kuvvetlerine teslim edilmesi de bulunuyor.

Yeni yönetmelik sonrası ilgili kuralların ihlal edilmesi durumunda ise uyarı, hesaba kısıtlı erişim ya da hesabın tamamen kapatılması gibi cezalar yürürlüğe girecek.

Çin yönetiminin bu değişikliğindeki tek sebebin kripto paralar olduğunu söylemek ise pek mümkün değil. Ülkede geçtiğimiz aylarda yaşanan bazı vakalarda, sansürle mücadele ve bazı yolsuzluk davalarının ortaya çıkarılmasında kullanıcılar kanıt niteliğindeki belgeleri farklı Blockchain platformlarına yüklemişlerdi. Bu olay, ülkenin en büyük aşı üreticilerinden birinin, kullanılmaması gereken aşı haberini örtbas denemesini boşa çıkarmıştı.

Yeni yönetmelik şimdilik taslak statüsünde olsa ve 2 Kasım’a kadar kamuoyundan gelecek görüşler alınmaya devam edecek olsa da ciddi bir değişiklik olması beklenmiyor.