Kimlik yönetim şirketi Okta’nın paylaştığı rapora göre, dünya genelinde büyük ölçekli dijital şirketlerin yüzde 61’i Blockchain’e yatırım yapıyor.

Dünyanın en büyük şirketlerindeki teknolojik gelişmeleri ve iş fırsatlarını çerçeveleyen bir araştırma yayınlayan San Francisco merkezli kimlik yönetimi sağlayıcısı Okta, “Dijital Şirket Raporu” başlıklı bu rapor için yıllık geliri 1 milyar doları aşan küresel şirketlerde çalışan BT, güvenlik ve mühendislik alanlarında 1.000’i aşkın karar alıcıyla görüştü.

2019 yılının ilk iki ayında tamamlanan görüşmelerde, büyük ölçekli kuruluşların gelişmekte olan teknolojiye bakış açısı masaya yatırıldı. Rapora göre karar alıcılar en çok nesnelerin interneti (IoT) ve yapay zeka teknolojilerine yatırım yapmayı tercih ediyor. Okta raporunda IoT yatırımları, yüzde 72 ile ilk sırada yer alırken, yapay zeka ise yüzde 68 ile ikinci oluyor. Listenin üçüncü sırasında, yüzde 61 yatırım oranıyla Blockchain bulunuyor.

Detaya inildiğinde, toplam 1.050 karar alıcının yüzde 90’ının resmi dijital dönüşüm sürecine girdiği ve bu teknolojilerden en az birine yatırım yapmakta olduğu anlaşılıyor. Coin Telegraph haberinde ayrıca geçtiğimiz günlerde International Data Corporation tarafından yapılan öngörüler hatırlatılıyor. Buna göre, 2019 yılında küresel Blockchain harcamalarının 2,9 milyar dolara yaklaşarak 2018’e göre yüzde 88,7 artması bekleniyor.