Gulf Today’in haberine göre Dubai Land Departmant (DLD) ve telekom firması Etisalat emlakta blockchain teknolojisi üzerine çalışmak için uzlaşı belgesi imzaladı.

DLD Dubai’nin gayrimenkulle ilgili hizmetlere yönelik yürütme kuruluna bağlı olarak çalışıyor. Etisalat ise çok uluslu, Orta Doğu, Asya ve Afrika’da 15 ülkeye hizmet veren bir Emirati firması.

Her iki taraf da akıllı devlet standartlarını uygulamaya koymak, mülk işlemleri için kağıtsız yönetim ve akıllı sözleşmeler yapmak istediklerini belirtti. DLD Genel Müdürü Sultan Butti Bin Mejren bu anlaşmanın arkasındaki tutkuyu Dubai’yi dünyanın en akıllı şehri yapmak olduğunu söylüyor.

Gulf Today yapılan anlaşmanın kayıt ve doğrulama süreçlerini iyileştirirken tüm tarafları güvende tutmasını ve işlemleri hızlandırmayı hedeflediğini de belirtiyor.

Blockchain teknolojisinin emlak sektörüne yönelik kullanım senaryoları gittikçe artıyor. Geçtiğimiz aylarda Enterprise Ethereum Alliance, blockchain teknolojisinin emlak sektöründe kullanılmasıyla ilgili bir rapor yayınlamıştı. Geçtiğimiz günlerde ise ABD emlakçılar birliğinin bir blockchain emlak girişimi olan Propy’ye yatırım yaptığını duyurmuştuk. Akıllı sözleşmeler, bu sektörde blockchain teknolojisinin tercih edilmesinin en temel sebeplerinden biri olarak gösterilirken ilerleyen dönemlerde potansiyelinin nasıl kullanılacağı da merak ediliyor.