Facebook, ICO’lar veya kripto para piyasaları ile alakalı reklam verilmesini yasaklamıştı. Ancak şirket bu yasakları bir nebze gevşeterek, ön onay gerekmeden, bazı reklamlara izin vermeye başladı.

Dünyanın en büyük reklam mecralarındna birisi haline gelen Facebook’un blockchain odaklı reklamlardaki katı tutumunu adım adım gevşetmesi sektör açısından iyi bir haber olabilir.

Facebook’un blockchain reklamlarını yasaklamaktaki amacı, tüketicilerin yanıltıcı bilgiler ile ICO tuzaklarına düşmesini ve oldukça riskli görünen kripto para piyasalarında yatırımcıların zarar görmesini engellemek olarak değerlendiriliyordu. Şirket 2018 Ocak ayındaki kripto çılgınlığının zirvesinde, tüm blockchain ile ilgili reklamları engelledi. 2018 Haziran’ında bazılarının ön onay alması durumunda izin vermeye başladı.

Ancak dün hiç beklenmedik bir şekilde Facebook kulanıcıları blockchain eğitimlerine yönelik reklamları görmeye başladılar.

Bu haberin Facebook’un son zamanlarda blockchain odaklı yatırım ve araştırmalarına giderek hız vermesi sonrasında gelmesi çok şaşırtıcı olmadı.

Facebook şu anda bir sabit değerli kripto varlık (stable coin) üzerinde çalışıyor ve bu çözümün sınır ötesi ödemeler veya alışverişler de kullanılması bekleniyor. Ancak modelin nasıl çalışacağına ve yasal çerçevesine dair henüz açıklayıcı bir bilgi bulunmuyor.