İhracatta verimliliği artırmak ve şeffaflık sağlamak için hereke geçen Güney Kore, Samsug SDS’in Blockchain platformundan yararlanacak.

Güney Kore Gümrük İdaresi, adem-i merkeziyetçi gümrük sistemi oluşturabilmek için Samsung’un Blockchain tekniğini kullanma kararı aldı. Dev şirketin IT kolu olarak bilinen Samsung SDS, Güney Kore Gümrük İdaresi’nin yeni platformu için Nexledger Blockchain’ini kullanacağını açıkladı.

Kamu kuruluşları, nakliye ve sigorta şirketlerinden oluşan 48 yerel kurum Uzlaşı Belgesi imzaladı. Bu kuruluşlar, gümrük işlemlerine daha fazla şeffaflık getirmek için dağıtık ağ üzerine node olarak katılım sağlayacaklar.

Blockchain ile hem verimlilik artacak hem de şeffaflık sağlanacak

Gümrük İdaresi, Blockchain kullanarak hem ihracat sürecini daha verimli hale getirmek, hem de belge sahteciliğinin önüne geçmek istiyor. Ayrıca yeni sistemler beraber, gümrük beyannameleri ve teslimat formları gibi önemli belgelerin ağ içerisinde kolayca paylaşılması hedefleniyor.

Kore Gümrük İdaresi, geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlenen nakliye ve lojistik konsorsiyumundan beri beraber çalışıyorlar. Nisan ayında Samsung SDS, uluslararası sevkiyatlar için Blockchain platformunu geliştirmeye başlamıştı. Kurulacak platformla beraber maliyetlerin yüzde 20 oranında düşürülmesi hedefleniyordu.

Yaşanan bu gelişme Güney Kore’nin kurumsal alanlarda Blockchain teknolojisini uygulama amacıyla da önemli ölçüde örtüşüyor. Hatırlanacağı üzere, Güney Kore hükümeti kısa bir süre önce, daha fazla proje desteği ve 2019 için kullanılabilir fonları artırma hamlesiyle, kamu sektöründeki Blockchain projelerini iki katına çıkarma kararı almıştı. Kore İnternet ve Güvenlik Ajansı (KISA), kamu sektöründeki Blockchain pilotlarının sayısını, altıdan on ikiye çıkarmaya odaklanmış durumda.