Güney Kore hükümeti yapay zeka, 5G ve blokzinciri gibi dijital teknolojileri hedefleyecek yeni teşvik paketinin detaylarını açıkladı. Paket uzun vadeli refah için zemin oluştururken COVID-19’un tetiklediği Kore ekonomik kriziyle mücadele etmeyi de amaçlıyor.

COVID-19 salgınından sert bir şekilde etkilenen Güney Kore ekonomisi teşvik paketleriyle normalleşmeye çalışıyor. Başkan Moon Jae-in ekonomik kalkınmanın yanı sıra baştan aşağı bir reform da hedefliyor.

Güney Kore‘yi uzun vadede canlandıracak ve küresel bir öncüye dönüştürecek yeni program 5 yıl sürecek. 133 milyar dolar değerindeki bu programın 1,9 milyon istihdam yaratması bekleniyor.

Program, yapay zeka, 5G ve blokzinciri gibi teknolojilerin potansiyelinden yararlanarak Güney Kore’yi düşük karbon tüketimi olan bir topluma dönüştürmeyi de hedefliyor. Hem “yeşil” hem de “dijital” hedefler için kullanılması planlanan blokzinciri teknolojisinin çevrimiçi oylama ve yenilebilir enerji gibi alanlarda kullanılması planlanıyor.

Hükümetin “yeşil” hedefleri için blokzinciri teknolojisi şeffaf ve değiştirilemez verilere dayanarak yeni ve eski enerji üretim şirketleri arasındaki işlemleri kolaylaştıracak. Ayrıca yenilebilir enerji işlemlerinin ihalesi ve uzlaştırılması için de kullanılması düşünülüyor.

Dijital tarafta ise blokzincirinin düşük gelirli insanlara yönelik geliştirilen çözümlerde kullanılması bekleniyor. Ayrıca teknoloji, 2022 cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılacak yeni bir online oylama sisteminin temelini oluşturacak.

Hükümetin diğer blokzinciri hedefleri arasında ise kamu hizmetlerinde merkeziyetsiz kimlik kullanımı bulunuyor. Bu sistem halihazırda sürücülerin ehliyetlerini doğrulamak amacıyla Busan şehrinde kullanılıyor. Yeni teşvik paketi kapsamında bu tür çözümlerin ülke genelinde yaygınlaştığını göreceğiz.

Güney Kore blokzinciri sektörüne öncülük ediyor

KaynakLedgerInsights