Blockchain teknolojisinin yükselişinden etkilenecek sektörlerden bir diğeri de içerik yayıncılığı olacak.

İnternetin büyük erişim imkanıyla, yeni yetenekler, hizmetler ve ürünler, birçok acemi içerik üreticisinin hızla para kazanmasını sağladı. Bu alana sadece yüzeysel olarak baktığımızda bile pek çok farklı olasılıkla karşılaşıyoruz. Çevrimiçi oyunlar, YouTube, sosyal medya, bağımsız müzik prodüksiyonları ve blog yayıncıları bu şekilde isimlerini duyuruyorlar. “İnternetin bir sonraki adımı” olarak da adlandırılan Blockchain, bağımsızlık arayışında olan bu sektörleri etkilemeye çoktan hazır. Ancak, nispeten emekleme dönemindeki sektörlerde bazı sıkıntılar ön plana çıkıyor.

ICST adlı yeni bir Blockchain girişimi de tam olarak bu konuya eğiliyor ve C2B2C (Tüketici-İş-Tüketici) modelinden yola çıkarak, inovasyonların önünü sonuna kadar açacak bir Tüketici-Blockchain-Tüketici modeli üzerinde çalışıyor.

Teknolojinin dijital içerik üretimi ve dağıtımı için genel masrafları azaltmaya yardımcı olduğu bir gerçek. Ancak ortada pazar üzerinde sürekli olarak alabileceği en yüksek oranın peşinde olan komisyoncular var. Bu komisyoncuların artık modası geçmiş olmasına rağmen, web siteleri, yayıncılar, içerik üreticilerine dağıtım sağlayanlar üzerindeki etkilerini sürdürmeye devam ediyorlar. Doğal olarak bu komisyonlar içerik üreticilerini olumsuz yönde etkileyerek, yaratıcılık ve inovasyonun önünü kesiyor.

ICST, mevcut içerik üretme modellerinin verimsizliklerini bir Blockchain çözümüyle yok etmeyi planlıyor. ICST platformu, Blockchain teknolojisinin geniş kapsamlı faydalarını kullanarak, bu teknolojiyle küresel yaratıcı içerik ve yetenek paylaşımının önünü açacak.

ICST ekosistemi, bugüne kadar Blockchain ekosisteminin en güvenilir platformlarından biri olan kabul edilen Ethereum ve akıllı sözleşme teknolojisini kullanıyor. Bu sayede hem işlem maliyetlerini düşürüyor hem de işlemlerin verimlilik oranını artırıyor. Sunulan Blockchain çözümü sayesinde, içerik üreticilerinin seslerini duyurmak için birden fazla platform üzerinde bulunması gerekliliği ortadan kalkıyor. Diğer bir deyişle ICST, bu platformların içeriğinin merkezi olmayan bir alanda merkezileştirilmesini sağlıyor.