İngiltere’deki Muhafazakâr Parti milletvekillerinden Eddie Hughes, kamusal hizmetlerde verimliliği yükseltmek ve toplumsal güveni yeniden inşa etmek için Blockchain’den faydalanılmasını istedi.

İspanyol milletvekillerin kamusal hizmetlerde Blockchain kullanılması talebi ve Bermuda yönetiminin tapu kayıtlarında daha fazla şeffaflık için Blokchain altyapısı kurması… Bu iki gelişme son birkaç günde sizlerle paylaştığımız kamu – Blockchain birlikteliğinin iki örneği. Ancak İngiltere’de meclis koridorlarından yansıyan bir durum ikisini birden geride bırakacağa benziyor.

İngiltere’deki Muhafazakâr Parti milletvekillerinden biri olan Eddie Hughes tarafından dile getirilen konu, en basit ifadeyle, “üst düzey bir kamu yöneticisinin yetkilerine sahip bir Blockchain yöneticisi” atanması. Verilebilecek unvan ise modern çağın yönetim kültürüne uygun olarak “Chief Blockchain Officer – CBO) olarak tanımlanıyor.

City A.M.’de Mary McDougall imzasıyla yayınlanan habere göre konuyla ilgili düşünce kuruluşu Freer tarafından hazırlanan “Unlocking Blockchain” başlıklı rapor Hughes’un talebinin temelini oluşturuyor. Bizzat Eddie Hughes tarafından kaleme alınan bu raporda Birleşik Krallık’a bağlı ülke ve bölgelerde sunulan kamusal hizmetler ile bu hizmetlerde oluşan verilerin Blockchain ile yönetilmesi talep ediliyor. Konuşmasında bu rapordan kesitler paylaşan Hughes, rapordaki verilere atıfta bulunarak hükümet departmanlarının Blockchain ve diğer ilgili yenilikçi teknolojilerle verimlilik sağlamayı hedefleyen uzun vadeli bir plana sahip olması gerektiğini dile getiriyor. Hughes’un iddasına göre hükümetin yalnızca 2017 – 2018 dönemi için 8 milyar sterlinlik bir tasarruf sağlayabilir.

Haberde ayrıca bu tasarruf miktarını karşılaştırmak için İsveç’teki tapu kayıtlarının Blockchain’le yönetilmesi örneği aktarılıyor. Danışmanlık firması Kairos Future’a göre bu süreçte Blockchain kullanımı yıllık 100 milyon doların üzerinde bir tasarruf sağlayacak.

Blockchain’in sağlık, gıda ve finans gibi alanlara olan etkilerinin de yorumlandığı 36 sayfalık rapora bu linkten ulaşabilirsiniz.