Intel ve SAP yaptıkları yeni anlaşmayla beraber, kurumsal Blockchain çözümleri üretmek için 25 yıllık işbirliklerini genişletiyorlar.

Intel ve çok uluslu yazılım şirketi SAP, piyasadaki beklentiyi karşılayacak kurumsal bir Blockchain çözümü için güçlerini birleştirdi. Intel ve SAP’ın kurumsal altyapı platformları için süren 25 yıllık iş birliği, Coin Telegraph haberine göre Blockchain teknolojisini de kapsayacak şekilde genişletildi.

Paylaşılan açıklamada, her iki şirketin de bugüne kadar yaptığı Blockchain girişimleri özetleniyor. Bu girişimlerden bazıları Blockchain teknolojisini SAP HANA Veri Yönetim Sistemi ile birlikte işler hale getirmeyi amaçlıyor.

İki şirketin de Blockchain üzerine önemli çalışmaları bulunuyor

SAP yakın zaman içerisinde, kendi servisi olan SAP Cloud Platform (SAP Bulut Platformu) üzerinde bir BaaS (Bir hizmet olarak Blockchain) başlatmıştı. Böylece müşterilerin kurumsal ve Blockchain verilerini entegre etmelerine olanak tanınmıştı.

Intel tarafında ise, bir dizi Blockchain uygulaması için gereken hız ve kapasiteyi sağlayabilecek bir işlemci teknolojisi üzerinde duruluyor. Ayrıca Intel Software Guard Extensions’ın (Intel SGX) bu yeni işlemci teknolojisi sayesinde, Blockchain kaynak kodları ve verisi için güvenliği artırabileceği söyleniyor.

Açıklamalarda aynı zamanda, UPS, Flex, ve HPE gibi şirketlerle kurulabilecek ortaklıkların altı çiziliyor. International Trade (Uluslararası Ticaret) adı verilen, Blockchain tabanlı tedarik zinciri yönetimi için yeni çözüm için, bu şirketler önemli rol oynayabilirler.