İrlanda’nın uluslararası bir Blockchain merkezi olarak konumlanmasını hedefleyen Blockchain Ireland platformu, faaliyetlerine resmen başladı.

Blockchain’in neden önemli bir konu olduğunun yanıtları arasında, bu teknolojinin yaygınlaşması ve gelişimi için çalışan Blockchain Türkiye Platformu benzeri oluşumlar da bulunuyor. Türkiye’deki lansmanımızla neredeyse aynı günlerde çalışmalarına başlayan Blockchain Ireland bu oluşumların en yenilerinden biri.

11 Haziran 2018 itibariyle resmi olarak tanıtılan Blockchain Ireland’ın arkasında İrlanda Yatırım ve Tanıtım Ajansı IDA Ireland ile bu ajans bünyesinde kurulmuş olan Ireland Blockchain Expert Group (IBEG) bulunuyor. İrlanda’daki Blockchain üzerine çalışan işletmeler ile akademisyenlerin üye olduğu IBEG, Enterprise Ireland ve İrlanda Maliye Bakanlığı tarafından da destekleniyor.

IBEG ve Blockchain Ireland girişiminin, İrlanda’da artan yenilikleri teşvik etmek amacıyla çalışacağını açıklayan IDA Ireland CIO’su Keith Fingleton, yeni oluşumun yalnızca İrlanda içi projelerde değil, başta Avrupa olmak üzere uluslararası nitelikte işlere imza atacağını ifade ediyor. İrlanda’nın Ar-Ge ve yabancı yatırımı teşvik eden vergi politikalarıyla uluslararası bir teknoloji merkezi haline geldiğini belirten Fingleton, Blockchain teknolojisinin pek çok sektörde sunulacak yenilikler için bir katalizör görevi üstleneceğini kaydediyor.

Blockchain teknolojisinin yaygınlaşmasına önemli katkı sağlayacağına inandığımız Blockchain Ireland platformuna başarılar diliyoruz.