Kakao’nun blockchain teknolojisi odaklı iştiraki Ground X şirketler ve geliştiriciler için blockchain projelerini desteklemeye yönelik halka açık ağ platformunu başlattı.

Ground X’in açıklamasına göre Klaytn adı verilen blockchain platformu ticari kullanım için ana ağını yayınlayarak faaliyetine başladı. Klaytn mevcut blockchain platformlarına kıyasla daha kolay erişim ve daha çok hız sağlamak için tasarlandı. Birçok şirket geçtiğimiz yılın Ekim ayından bu yana platformun test operasyonuna katılım gösterdi.

Korean Herald’ın haberine göre Klaytn platformunu yönetecekler arasında LG, Celltrion ve Netmarble gibi Güney Kore merkezli şirketler yer alıyor. Filipinler’den Union bank ve Güneydoğu Asya’daki diğer finans ve teknoloji devleri de projeye katıldı. Pek tabii Kakao Pay, Kakao Page, Kakao Games ve Kakao IX de bu platforma katılım gösterecek. Projeye katılan şirketlerin toplam piyasa değeri 64.8 milyar doları buluyor.

Ground X Başkanı Han Jae-sun, bu platformun blockchain sistemini ticarileştirmenin yolunu açacağını düşünüyor. Jae-sun konuya yönelik: “Bu kadar değerli ve sorumlu şirketlerle çalışarak platformun istikrarını ve güvenilirliğini artırabiliriz. Daha iyi bir ekosistem oluşturmak için ortak sayısını artıracağız.” ifadelerini kullandı.