Malezya’nın Penang eyaleti, yiyecek ve tarım ürünlerinin tedarik zincirini takip edebilmek için Blockchain teknolojisini kullanmayı düşünüyor.

Ülkenin Tarım Bakanı Yardımcısı Sim Tze Tzin’e göre blockchain teknolojisi sektördeki çeşitli uygulamalarda kullanılabilir. Tzin, örnek olarak tüketicilerin satın aldıkları belirli bir ürünün kökenlerini ürün üzerindeki kodları taratarak takip edebileceklerini söyledi. Bunun yanı sıra olarak tüketicilerin gıda kaynaklı hastalıklar ve salgınlar konusunda hızlı bir şekilde uyarılabileceklerini de sözlerine ekledi.

Bakan ayrıca, blockchain teknolojisi kullanmanın temel avantajının, merkezi olmayan bir ağda depolanan verilerin değiştirilemeyeceği olduğunu belirtti. Tzin, Blockchain’in güvenliği artırmaya, işletme maliyetlerini düşürmeye ve aracıları atlamaya yardımcı olduğunu da düşünüyor.

Yetkililer Malezya’da başlatılması beklenen bu tedarik zinciri çözümü için belirli bir tarih ya da aralık vermedi. Ülkenin bu sistemi kendisinin geliştireceği ya da bir blockchain firmasıyla iş birliğine mi gideceği konusunda da net bilgi yok.

Geçtiğimiz günlerde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da blockchain teknolojisinin tarım sektöründe kullanabileceğini ve bunun için Avrupa’nın ortak hareket etmesi gerektiğine dair açıklamalarda bulunmuştu.