Malta Independent’ın haberine göre Malta Hükümeti 19 öğrenciyi toplamda 160 bin euro değerindeki blockchain bursuyla ödüllendirecek.

Burslar, Ağustos 2018’de Malta Dijital İnovasyon Kurumu (MITA) ve Malta Üniversitesi tarafından oluşturulan 351.000 dolarlık burs fonunu kullanarak Finansal Hizmetler, Dijital Ekonomi ve İnovasyondan sorumlu Parlamento Üyesi Silvio Schembri tarafından sağlanacak.

Habere göre bursa layık görülen öğrenciler hukuk, finans, işletme, bilgi ve iletişim gibi alanlarda blockchain teknolojisine yönelik çalışmalar yapmak için yüksek lisans programlarına başvuracak. Böylelikle gençlerin dağıtık defter teknolojisine yönelik ilgisinin diri tutulması ve teknolojinin potansiyelinin farklı alanlarda kullanılması hedefleniyor.

Bu burs programı ilk olarak Malta AI ve Blockchain Zirvesi’nde açıklanmıştı. Schembri bu burs programının türünün tek örneği olduğunu söylüyor.

Burs duyurusunun yanı sıra Schembri, Malta Finansal Hizmetler Kurumu’nun (MFSA) bu yıl içinde blockchain şirketlerine ilk lisanslarının verileceğini de açıkladı. Schembri 2018 yılı sonunda ülkede faaliyet gösteren blockchain şirketi sayısının da 800’e ulaştığını sözlerine ekledi.

Blockchain teknolojisinde öncü olmaya devam eden Malta, yapılan geliştirmelere bakacak olursak bu alanda ipi göğüslemeye devam edecek gibi görünüyor. Malta’nın bu hamleleri diğer ülkelerin blockchain teknolojisini kullanmasına yönelik de örnek teşkil ediyor.