Kripto paralar 2021 yılın popülerliğini hiç olmadığı kadar artırdı. Kripto paralarla birlikte geçtiğimiz yıl birçoklarının hayatına giren NFT ve Metaverse kavramları da yılın geneline damga vurdu. Ajans Press’in medya verileri de bu kavramların hayatımıza nasıl girdiğini gözler önüne seriyor. 

Son yıllarda daha da popülerleşen kripto paralar, 2021 yılında 252 bin 869haberle medya gündeminde yer alırken, NFT ve Metaverse projeleri geçtiğimiz yıla damgasını vurdu. Bu projelerle alakalı ise 596 bin 268 haber içeriği medyada yansıma buldu.

Kripto paralar dijital ve sanal para birimi olarak hayatımıza girerken çeşitli yatırım aracı olarak uzun ve kısa vade olarak değerlendiriliyor. 2008 yılında hayatımıza giren ve 13 yıldır hayatımızda olan sanal paraların son yıllarda yüksek oranda popülerleştiği görülürken, halka açık olması ve herkesin katılabilmesi onu daha da önce çıkardı. Buna bağlı olarak El Salvador 6 Haziran 2021 tarihinde Bitcoin’i resmi para birimi ilan ettiğini açıkladı. Açıklanan bazı verilere göre de Bitcoin’e ilginin hızla artarken, 2021 yılında piyasa değerinin 2 trilyon doların üzerine çıktığı kaydedildi. Özellikle dünyaca ünlü kişiler sanal paralara yaptığı yatırımları duyururken, medyada daha fazla konuşulmasına katkı sağladı. Birçok marka ise geçtiğimiz yıl özellikle NFT projeleri ile ön planda yer aldı.

Vergi, Regülasyon ve Dolandırıcılık Başlıkları Öne Çıktı

Medya takip kurumu Ajans Press, kriptoparalar ile alakalı medyaya yansıyan haber adetlerini çıkardı. Ajans Press’in 15 bini aşkın gazete, dergi, internet sitesi ve TV kanalını taradığı araştırmada kripto paralar 252 bin 869 haber içeriğinde yer aldı. NFT ve Metaverse projeleri ise 596 bin 268 haber içeriğiyle geçtiğimiz yıl en fazla haber yansıması tespit edilen proje başlıkları içerisinde yer aldı.Geçtiğimiz yıl en çok konuşulan diğer başlıklar ise vergi, regülasyon ve dolandırıcılıkoldu. Bu başlıklarda ise 117 bin 297 haber yansıması medyada yer buldu.