Teknoloji devi Oracle, World Bee Project ile iş birliğine giderek bal tedarik zinciri için sürdürülebilir bir güvence sistemi geliştirmek istiyor.

Ledger Insights’ın haberine göre geliştirilmesi planlanan bal takip sistemi Oracle Blockchain Platformu üzerinde geliştirilecek. Bu iş birliği ayrıca balın ekolojik ve sürdürülebilir kaynaklardan geldiğini garanti “BeeMark” etiket sistemini uygulamayı da hedefliyor. Böylelikle tüketiciler bu etikete sahip ürünleri gönül rahatlığıyla satın alabilecekler.

Blockchain teknolojisine ek olarak BeeMark, arıların çevresiyle ilgili faktörleri izlemek için veri bilimini kullanmayı planlıyor. Oracle buna yönelik arı davranışlarını ve sağlığını izlemek için küresel çapta arı kovanlarının içine izleme sistemi kuracak.

Oracle balı orijinal olarak sertifikalandıran blockchain bazlı bir çözüm geliştirmek için World Bee Project ile birlikte çalışacak. Bu çözüm, tedarik zinciri boyunca bal üzerinde yapılan değişiklikleri Oracle Blockchain Platformu’na aktaracak ve veriler buradan takip edilebilecek. Tedarik zinciri boyunca herhangi bir paydaşın yapacağı değişiklik diğeri tarafından da görülebilecek. Böylelikle tedarik zincirinde şeffaflık ve güven sağlanmış olacak.

Özellikle sahte bal vakalarının yaşandığı bölgelere odaklanmak isteyen bu çözüm sayesinde tüketiciler de satın almak istediği balın nereden geldiği, nasıl işlemlerden geçtiği gibi detaylara ulaşarak gönül rahatlığıyla tüketebilecekler.